Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Początek lutego z szansą na obniżki?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Muszyński Obserwowana od trzech tygodni na światowych giełdach ograniczona zmienność cen ropy naftowej przekłada się na stabilizację cen paliw na stacjach w Polsce. Tankowanie benzyny kosztuje tyle samo co w połowie stycznia, a cena oleju napędowego waha się w okolicach poziomu 5 złotych.

Dla kierowców tankujących benzynę podróż na ferie kosztuje niemal tyle samo co przed rokiem. Średnia cena          95-oktanowej odmiany tego jest wyższa o niecałe 2 proc. niż na początku lutego ubiegłego roku. W gorszej sytuacji są posiadacze samochodów z silnikiem Diesla, bo olej napędowy podrożał aż o 10 proc.

Spokojny tydzień w rafineriach
 
Na hurtowym rynku paliw w Polsce ceny w mijającym tygodniu wahały się nieznacznie. Dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w  rafineriach jest średnio wyceniany na 3519,20 zł i kosztuje jedynie 80 groszy więcej niż w ostatni piątek. Olej napędowy w tym samym okresie potaniał o niecałe 10 złotych i metr sześcienny diesla jest przez krajowych producentów wyceniany średnio na 3890,80 zł.

Zobacz także: Autostrada A4. Będzie podwyżka dla kierowców

Ceny na stacjach bez dużych zmian
 
Od trzech tygodni cena średnia cena benzyny bezołowiowej 95 utrzymuje się na poziomie 4,75 zł/l. Olej napędowy podrożał w ostatnich dniach i znowu kosztuje ponad 5 złotych za litr. Średnio za tankowanie diesla płacimy w Polsce 5,02 zł, to 3 grosze więcej niż przed tygodniem. Jedynie autogaz tanieje i cena tego paliwa spadła w mijającym tygodniu o 4 grosze do poziomu 2,21 z ł/l. Ostatni raz tak tanio LPG można było zatankować na początku lipca ubiegłego roku.

W pierwszych dniach lutego zmienność cen na stacjach cały czas nie powinna być duża, ale możliwe są nieznaczne obniżki. Przewidywane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco 4,67-4,77 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,97-5,08 zł/l i 2,18-2,23 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-01-30
Pb 98 5,09
Pb 95 4,75
ON 5,02
LPG 2,21

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ktos (gość)

    skad wy biezecie te ceny chyba ze stacji yesco lib innego marketu w beszczadach ropa po 5.22 a pb95 4.99 i to na orlenie

  • oliver (gość)

    dlatego moim zdaniem warto zainwestować w hybrydę. mniejsze zużycie paliwa i emisji szkodliwych spalin. możliwość wyłączenia silnika spalinowego podczas częstych postojów też daje dużą oszczędność. mam yarisa i naprawdę sprawdza sie jako auto po mieście.

  • scand (gość)

    Warszawa w Tesco na Górczewskiej PB95-4,49 zeta/litr. Maja paliwa z Orlenu, przywożone przez cysterny z logo BAQ paliwa.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości