Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Początek wiosny ze spadkami cen?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Grzegorz Mehring Ostatnie dni to niemal lawinowe obniżki w hurtowych cenach paliw na polskim rynku. Już widać efekty takich zmian w cenach detalicznych. Co dalej czeka kierowców?
Warto wspomnieć, że w obecnej sytuacji nie wszystkie stacje będą realizować obniżki równomiernie. Dlatego możliwe będzie pojawianie się zróżnicowanych rezultatów na pylonach w zależności od szybkości wprowadzania na stacje paliw zakupionych w hurcie po niższych cenach.
 
Rafinerie tną ceny
 
W tym tygodniu zobaczyliśmy gwałtowne obniżki cen wszystkich paliw gotowych w rodzimych rafineriach. Średnie ceny wyniosły w tym tygodniu odpowiednio: 3733,6 zł za metr Pb98, 3526,6 zł za Pb95 i 3456,2 zł/m sześc. oleju napędowego - dla wszystkich paliw zmiany wyniosły ponad 60 zł w porównaniu z minionym tygodniem. Dla oleju opałowego aktualna cena to 2259 zł - o 80 zł mniej niż w ubiegły weekend.

Niemałe obniżki na stacjach
 
W okresie między 20 i 26 marca 2017 spodziewamy się znaczących spadków cen detalicznych wszystkich paliw. Dla benzyny 98-oktanowej prognozowane są ceny z przedziału 4,89-4,99 zł/l, dla Pb95 natomiast 4,56-4,68 zł/l. Olej napędowy ulokuje się w przedziale 4,44-4,55 zł/l, natomiast dla autogazu oczekujemy zmian, które spowodują ulokowanie się średniej w przedziale 2,15-2,23 zł/l.
Ropa najtańsza od listopada 
 
W mijającym tygodniu cena ropy Brent zbliżyła się do poziomu 50 dolarów. We wtorek w trakcie dnia baryłka surowca na giełdzie w Londynie kosztowała jedynie 50,25 dolarów. Zaskakujące informacje o spadku zapasów w USA i osłabienie dolara na rynku walutowym pomogły jednak zatrzymać przecenę na giełdach naftowych  i dzisiaj przed południem za baryłkę ropy płacono niecałe 52 dolary.

Narastające obawy o skuteczność wspólnej akcji producentów ropy, która ma na celu m.in. redukcję nadmiernych zapasów surowca i paliw gotowych,  przełożyły się na początku marca na wyraźną przecenę na giełdach naftowych. Inwestorzy z niepokojem obserwują notowany od początku roku w USA wzrost zapasów. Coraz szybciej rośnie też amerykańskie wydobycie - na przestrzeni czterech ostatnich tygodni dzienna produkcja ropy w USA zwiększyła się aż o 132 tys. baryłek.

Poziom 50 dolarów, jako psychologiczna bariera, może być skutecznym wsparciem dla notowań ropy. Nie ma dzisiaj jednak zbyt wielu mocnych argumentów za tym, żeby ceny surowca szybko powróciły w rejon tegorocznych maksimów. W najbliższym czasie możemy spodziewać się więc stabilizacji, choć trzeba liczyć się ze słownymi interwencjami ze strony producentów, którzy w walce o wyższe ceny ropy, mogą zacząć publiczną dyskusję na temat możliwości przedłużenia porozumienia w sprawie ograniczenia wydobycia na drugą połowę roku.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
 
Aktualizacja 2017-03-15
Pb 98 5,03
Pb 95 4,69
ON 4,56
LPG 2,20
PLN brutto/
 

O tym się mówi: Przez spaliny umiera więcej osób niż przez wypadki

Źródło: TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości