Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Podwyżka na koniec wakacji

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Wojciech Wojtkielewicz W mijającym tygodniu w cennikach polskich rafinerii nie nastąpiły co prawda dynamiczne zmiany, ale paliwa po raz pierwszy od dłuższego czasu potaniały, szczególnie widoczne jest to w przypadku diesla. Na razie jednak na stacje paliw obniżki nie dotrą, pewnym pocieszeniem może być fakt, że zmiana cen w górę wyniesie tylko 3-4 gr na litrze, a część stacji może nawet zdecydować się na utrzymanie cen na obecnym poziomie.

Rynek doczekał się obniżek cen w rafineriach. Od czasu odmrażania gospodarki ceny benzyn i olejów w sprzedaży hurtowej systematycznie wzrastały. Na przestrzeni ostatniego tygodnia rafinerie jednak wyhamowały z podwyżkami, co więcej ceny zarówno oleju napędowego, jak i obu gatunków benzyn spadły. O 28 zł/1000 l w porównaniu z piątkiem 14 sierpnia 2020, potniała benzyna bezołowiowa 98 - nabywcy tego paliwa płacą średnio 3629,40 zł netto za 1000 litrów. W przypadku najpopularniejszej 95 spadek średniej ceny hurtowej wyniósł zaledwie 5,80 zł/1000 l i dziś kształtuje się na poziomie 3477,20 zł, a za tę samą ilość diesla trzeba dziś wydać w rafineriach 3348 zł netto, czyli blisko 20 zł mniej, niż w miniony piątek.

 Zobacz także: Prawo jazdy. Kategoria B i ciągnięcie przyczepy

Z przeprowadzonej przez e-petrol.pl w tym tygodniu analizy detalicznych cen paliw w Polsce wynika, że na początku tygodnia litr benzyny 95 kosztował 4,41 zł, olej napędowy, można było średnio w kraju kupić w cenie 4,36 zł/l, a za autogaz niezmiennie od ponad półtora miesiąca płaci się na polskich stacjach 1,99 zł. Kierowcy obserwujący ostatnie zmiany cen w rafineriach mogą mieć nadzieję, że trend spadkowy znajdzie odzwierciedlenie na stacjach. Nim to jednak nastąpi na stacjach, będziemy mieć niewielkie podwyżki, które będą skutkiem odbudowywania marż detalicznych przez właścicieli stacji paliw. Zatem kierowcy pod koniec wakacji muszą się pogodzić z tym, że tankowanie pełnego baku będzie kosztowało nieco więcej. Wyjątkiem jest autogaz, którego cena od 6 tygodni utrzymuje się na stałym poziomie. 

W najbliższych dniach średnia, ogólnopolska cena popularnej benzyny 95 powinna mieścić się w przedziale 4,36-4,47 zł za litr, kierowcy diesli litr oleju napędowego mogą tankować w cenach 4,27-4,38 zł. Wygranymi tegorocznych wakacji mogą okazać się tankujący LPG. W tym tygodniu litr autogazu kosztował 1,99 zł/l a najbliższe dni przyniosą zapewne stabilizację cen na obecnych poziomach z szansą nawet na lokalne obniżki, najczęściej jednak ceny powinny mieścić się w przedziale 1,96-2,04 zł/l.


Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2020-08-19
Pb 98 4,74
Pb 95 4,41
ON 4,36
LPG 1,99

 

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

</p

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Elwira (gość)

    Hej panowie, mam na imie Elwira 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : http://milepanie.pl/elwira88

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości