Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Podwyżki na horyzoncie?

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek/e-petrol.pl

Od miesiąca średnie ogólnopolskie ceny paliw stoją w miejscu jak zaczarowane. Stabilizacji na krajowym rynku paliw sprzyja ograniczona zmienność na światowych giełdach naftowych, ale w najbliższych dniach możemy w końcu zobaczyć zmianę na pylonach stacji. Niestety będzie to prawdopodobnie ruch w górę.

Fot. Piotr Krzyżanowski Od miesiąca średnie ogólnopolskie ceny paliw stoją w miejscu jak zaczarowane. Stabilizacji na krajowym rynku paliw sprzyja ograniczona zmienność na światowych giełdach naftowych, ale w najbliższych dniach możemy w końcu zobaczyć zmianę na pylonach stacji. Niestety będzie to prawdopodobnie ruch w górę.

Taka ograniczona zmienność jest rzadko spotykanym zjawiskiem na stacjach paliw w Polsce. Ostatni raz cztery tygodnie bez zmiany cen zanotowaliśmy w październiku 2012 r., ale ten okres stabilizacji dotyczyły tylko oleju napędowego. Obecnie na niezmienionych od miesiąca poziomach utrzymują się zarówno ceny benzyny, jak i diesla.

Diesel drożeje w hurcie

Ostatnie dni na hurtowym rynku paliw w Polsce przyniosły systematyczny wzrost notowań oleju napędowego. W porównaniu z początkiem października diesel podrożał o blisko 60 złotych i aktualnie metr sześcienny tego paliw w cennikach rodzimych producentów jest średnio wyceniany na 4041,40 PLN. W tym samym okresie podrożała też benzyna, ale skala podwyżki w jej przypadku jest mniejsza i wynosi niecałe 30 złotych. Dzisiaj metr sześcienny 95-oktanowej odmiany tego paliwa jest przez rafinerie wyceniany średnio na 3903,00 PLN.

Zobacz także: Czy nowe samochody są bezpieczne?

Podwyżki na horyzoncie

W detalicznej części rynku paliw najbliższe dni powinny przynieść wzrost kosztów tankowania oleju napędowego i autogazu. Diesel drożeje w rafineriach i przy bardzo niskim poziomie marż detalistów ze sprzedaży tego paliwa spodziewamy się wzrostu cen oleju napędowego na stacjach, ale jego średnia cena utrzyma się poniżej poziomu 5 złotych. W przypadku LPG kierowcy powinni znowu zacząć przyzwyczajać się do cen powyżej 2 złotych za litr.

Aktualnie za litr 95-oktanowej benzyn płacimy w Polsce średnio 4,92 PLN, diesel kosztuje średnio 4,93 PLN/l a autogaz to wydatek rzędu 1,99 PLN/l. Nasza prognoza na kolejny tydzień zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 4,90-5,01 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,93-5,02 PLN/l oraz 1,99-2,05 PLN/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-11-13
Pb 98 5,25
Pb 95 4,92
ON 4,93
LPG 1,99

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Kia Stonic w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości