Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Przecena na polskim rynku. Jak duża?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Czachorowski Na polskim rynku hurtowym obserwujemy dalszy ciąg jesiennej przeceny, koszty zakupu benzyn i olejów są niższe niż jesienią 2018 r., ale wahają się w podobnych zakresach, jak miało to miejsce w ubiegłym roku o tej porze.

Najpopularniejsza benzyna bezołowiowa gatunku 95 potaniała o 1,3 proc., a diesel o niespełna 0,4 proc. Od ostatniego piątku, tj. 11 października średnia cena benzyny spadła o nieco ponad 50 zł i wynosi dziś 3855,40 zł netto za 1000 l. Olej napędowy kosztuje dziś przeciętnie w sprzedaży hurtowej 4015,50 zł netto za 1000 l. Ceny hurtowe w rafineriach są niższe na początku tegorocznej jesieni, w porównaniu z rokiem ubiegłym, kiedy to za benzynę trzeba było zapłacić w polskich rafineriach i hurtowniach paliw o około 80 zł więcej, a za diesel aż o ponad 180 zł więcej.

Na stacjach paliw ostatni tydzień przyniósł zauważalną, bo 4-groszową korektę średnich cen paliw podstawowych.  Na początku tygodnia benzyna bezołowiowa Pb95 kosztowała średnio w sprzedaży detalicznej 4,92 zł/l, kierowcy silników wysokoprężnych płacili za litr paliwa 4,93 zł, co było najniższą ceną w tym roku. Również w dół, ale tylko o 2 grosze, także do tegorocznego minimum poszła cena autogazu, który był oferowany po 1,95 zł za litr.

W najbliższych kilku dniach krajowi producenci paliw wprowadzą dalsze zmiany zniżkowe do swoich cenników hurtowych. E-petrol.pl prognozuje, że do połowy przyszłego tygodnia o kilkanaście złotych na metrze sześciennym mogą potanieć zarówno benzyny, jak i diesel w PKN Orlen i Grupie Lotos.
 
 
Dla kierowców sytuacja na międzynarodowym rynku paliw i zmiany w cennikach polskich rafinerii oznaczają, że już na początku tygodnia mogą spodziewać się dalszych korekt cen na pylonach stacji paliw, które będą największe w przypadku benzyny. Cena najpopularniejszego gatunku benzyny powinna mieścić się w przedziale 4,85-4,96 zł za litr, nieco drożej, w porównaniu z Pb95, może być oferowany diesel, który właściciele stacji paliw mogą sprzedawać po 4,91-5,02 zł/l. W przypadku tego paliwa przestrzeni do obniżek praktycznie nie ma, bowiem od dłuższego czasu olej napędowy jest oferowany na stacjach z bardzo niską, czasem ujemną, marżą detaliczną, zatem każdy spadek cen w hurcie właściciele stacji benzynowych traktują jako szansę na poprawę warunków handlowych. Jeśli chodzi o ceny autogazu, to przewidujemy stabilizację cen, co oznacza, że w najbliższych dniach najczęściej kierowcy mogą spotkać się cenami od 1,95 do 2,03 zł za litr tego paliwa.

rednie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-10-16
Pb 98 5,25
Pb 95 4,92
ON 4,93
LPG 1,95

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • klio (gość)

    Szukam miłego i kulturalnego faceta na sex spotkania lub stały zwiazek w wieku od 21 do 45lat. Mam na imię Monia lat 24, wzrost 169cm, wiecej moich nagich fotek i kontakt do mnie tu - www.paniedzis.pl i wyszukaj mnie po niku: Kamka napisz do mnie i spotkajmy sie!

  • Wery (gość)

    Przrd wyborami pisaliscie ze ceny niskie bo Pis chce wygrac wybory. Po wyborach ceny nadal w dół. Ktoś tu kłamie. Kto???

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości