Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Przed nami seria obniżek?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Wojciech Matusik Drugi tydzień 2017 r. przyniósł nieznaczny spadek cen paliw na stacjach. Taniała zarówno 95-oktanowa benzyna, jak i olej napędowy. Czy kierowcy mogą liczyć na to, że to początek dłuższej serii obniżek?
Na razie za wcześnie, aby o tym przesądzać. Ciągle brakuje wiarygodnych danych, które pozwolą ocenić na ile przestrzegane są warunki porozumienia producentów surowca w sprawie ograniczenia wydobycia. Nadzieję na tańsze tankowanie daje jednak rosnąca produkcja ropy naftowej w USA.

W rafineriach ceny w dół


Na hurtowym rynku paliw w ostatnich dniach dominowały obniżki. W cennikach rafinerii benzyna i olej napędowy są tańsze niż na początku roku. Ta pierwsza aktualnie kosztuje średnio w hurcie 3695,20 zł/metr sześć., czyli 34,80 zł mniej niż 1 stycznia br. Jeszcze większą obniżkę zanotował olej napędowy - metr sześcienny diesla potaniał o 88,40 zł. Jego aktualna średnia cena w rafineriach to 3619,20 zł/metr sześc.

Pierwsze w tym roku obniżki na stacjach

W mijającym tygodniu na detalicznym rynku paliw zanotowaliśmy niewielki spadek cen. Benzyna bezołowiowa 95 i olej napędowy potaniały o 2 grosze. Ogólnopolska średnia dla popularnej „95-tki” wyniosła 4,73 zł/l, a za litr diesla kierowcy płacili średnio 4,64 zł. Na poziomie z ubiegłego tygodnia znalazła się cena autogazu – 2,25 zł/l.

Redakcja poleca:

Jak eksploatować auto z filtrem cząstek stałych?
Ulubione auta Polaków w 2016 roku
Fotoradarowe rekordy

Prognoza na kolejny tydzień zakłada dalszy nieznaczny spadek cen. Szacowane przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,67-4,77 zł/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,57-4,67 zł/l i 2,19-2,26 zł/l dla autogazu.

Ropa po 56 dolarów za baryłkę
 
W tym tygodniu ropa notowała ruch w górę z około 54 dolarów do poziomu wynoszącego 56 dolarów za baryłkę. Nie należy jednak spodziewać się chyba trwałej i dynamicznej kontynuacji wzrostu – już w ubiegły piątek widzieliśmy kolejną zwyżkę ilości wiertni w USA w raporcie publikowanym przez Baker Hughes, a podobna wiadomość pojawiła się także w odniesieniu do sytuacji w Kanadzie (w grudniu 2016 czynnych wiertni było 209, o 36 więcej niż w listopadzie 2016). To dość jednoznacznie sugeruje możliwość poprawy podaży na zachodniej półkuli i tym samym może zrównoważyć spodziewane redukcje ze strony krajów członkowskich OPEC.
 
W kontekście polityki OPEC warto też przywołać zapowiedź irackich nafciarzy o zwiększeniu skali dostaw z portu Basra w lutym. Skala eksportu irackiego państwowego operatora SOMO ma wynieść 3,64 mln baryłek dziennie w przyszłym miesiącu, a dotychczasowy grudniowy rekord wynosił 3,51 mln baryłek dziennie. Nawet jeśli wysyłki mają dotyczyć ropy z rezerw - co nie musi oznaczać zwiększenia wydobycia - to jednak cenotwórcze znaczenie takiego kroku może nieco ograniczać skuteczność zamiarów OPEC, w którym Irak jest "numerem dwa" w wysokości produkcji.
 
Jeśli chodzi o kierunek dalszych zmian na rynku – nadal mamy sporo czynników przemawiających za możliwością spadków, jednak „magia” zapowiedzi samoograniczeniowych kartelu OPEC nadal działa, co może sugerować utrzymywanie się aktualnego poziomu cen. Warto jednak także przypomnieć, że w tym tygodniu pojawiają się informacje, że import ropy do Chin wzrośnie w roku 2017 o 5,3 procent, do 396 mln ton, co może zapewne rozbudzać apetyty eksporterów i oddziaływać na ceny wzrostowo.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
 
Aktualizacja 2017-01-11
Pb 98 5,07
Pb 95 4,73
ON 4,64
LPG 2,25
PLN brutto/l

                                                                                                                         Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości