Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Ropa naftowa coraz droższa

Data publikacji: Autor: Stanisław Rochowicz

Ceny paliw na stacjach od początku roku nie zmieniają się istotnie, ale drożejąca w ostatnich dniach na światowych giełdach ropa naftowa może zakończyć ten okres chwilowej stabilizacji. 

Fot. Mariusz Kapała Ceny paliw na stacjach od początku roku nie zmieniają się istotnie, ale drożejąca w ostatnich dniach na światowych giełdach ropa naftowa może zakończyć ten okres chwilowej stabilizacji.

Na przestrzeni mijającego tygodnia notowania ropy wzrosły o ponad 5 proc. i zbliżyły się do poziomu 65 dolarów. Kierowcy w Polsce w najbliższych dniach nie odczują jeszcze skutków tej zwyżki, ale w nieco dłuższej perspektywie czasowej podwyżki na stacjach wydają się być nieuniknione, bo poza wzrostem cen surowca obserwujemy też osłabienie złotówki w relacji do amerykańskiego dolara.

Diesel najdroższy od listopada zeszłego roku
W cennikach rafinerii już widać skutki zmian na rynkach międzynarodowych. W ostatnich dniach paliwa w hurcie drożeją, a cena oleju napędowego, pierwszy raz od listopada 2018 r., przekroczyła poziom czterech tysięcy złotych. Metr sześcienny diesla jest dzisiaj średnio wyceniany na 4007,60 PLN i kosztuje niemal 80 złotych więcej niż przed tygodniem. Benzyna bezołowiowa 95 także podrożała o około 80 złotych i średnio kosztuje dzisiaj w rafineriach 3653,00 PLN/metr sześc.

Zobacz także: Luksusowa marka rezygnuje z silników Diesla

W detalu bez podwyżek
Na stacjach mijający tydzień nie przyniósł dużych zmian. O dwa grosze potaniała 95-oktanowa benzyna, która kosztowała średnio 4,76 PLN/l. Na niezmienionym poziomie 5,03 PLN/l utrzymała się cena oleju napędowego. Koszt tankowania litra autogazu obniżył się o grosz i LPG kosztuje przeciętnie 2,18 PLN/l.

Podwyżki obserwowane w rafineriach w najbliższych dniach nie powinny jeszcze przełożyć się na wyższe ceny paliw na stacjach. Marże operatorów detalicznych cały czas utrzymują się na wysokim poziomie, w związku z tym część wzrostów z rynku hurtowego mogą na siebie przejąć właściciele stacji. Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,67-4,78 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,99-5,10 PLN/l i 2,15-2,21 PLN/l dla autogazu.

Gdzie najtaniej zatankujemy benzynę? Według monitoringu cen prowadzonego przez użytkowników aplikacji tuTankuj najniższe ceny znajdziemy na stacjach sieci przymarketowych. W tym tygodniu zarejestrowali oni cenę 4,35 PLN/l dla benzyny bezołowiowej 95 na stacji Intermarche w Kościanie i 4,39 PLN/l na stacji E.Leclerc w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Skąd te zmiany zwyżkowe?
Obecna cena baryłki ropy Brent lokuje się na najwyższym poziomie od końcówki listopada ubiegłego roku, a przyczyn tego stanu jest co najmniej kilka. Z pewnością na czoło wysuwa się porozumienie OPEC+, które ma docelowo obniżać produkcję o 1,2 miliona baryłek dziennie do końca czerwca tego roku. Ostatnio Suhail Al Mazrouei, minister energetyki Zjednoczonych Emiratów Arabskich miał wskazać, że rynek ropy powinien osiągnąć pożądany poziom w pierwszym kwartale 2019 roku. Sam OPEC miał obniżyć swoją produkcję o prawie 800 tys. baryłek w styczniu do 30,81 milionów baryłek dziennie.

Dodatkowo dzisiaj dla rynku problemem, mogącym napędzić wzrosty, będzie tymczasowe zamknięcie pola Safaniyah w Arabii Saudyjskiej, które jest największym złożem podmorskim ropy naftowej na świecie. Jego zdolności produkcyjne szacuje się na 1 milion baryłek dziennie. 

Kolejnym elementem wpływającym prowzrostowo na ceny może być odwlekająca się normalizacja relacji gospodarczych między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Jeśli tutaj doszłoby do przełomu, to z pewnością wpłynie to na ewentualne obniżenie poziomu cen.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2019-02-13
Pb 98 5,09
Pb 95 4,76
ON 5,03
LPG 2,18

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Sylwek (gość)

    Już teraz to norma że diesel jest powyżej 5 zł... Dobrze chociaż, że mój korando 2.0 low emission mimo 150 KM spala tylko 6,4l. Nie jest źle jak na taką moc

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości