Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Sprawdzamy koszt tankowania na koniec wakacji

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Zgiet Od miesiąca ceny na polskich stacjach tankowania nie są dla kierowców powodem do niepokoju. Sprawdzamy jak będzie w kolejnych dniach.
Polskie rafinerie, podążając za zmianami cen na giełdzie w Londynie, w minionym tygodniu korygowały ceny na swoje produkty. W konsekwencji dziś 1000 litrów popularnej benzyny bezołowiowej Pb95 kosztuje 4101 zł netto, tj. o niespełna 20 zł mniej niż tydzień temu. W przypadku cen oleju napędowego polscy producenci wprowadzili obniżki o mniejszej skali - na przestrzeni tygodnia średnia hurtowa cena oleju spadła o 11,60 zł na 1000 l i wynosi dziś 4034 zł. Spadek cen to pożądany przez kierowców kierunek, bowiem przed miesiącem benzyny były w rafineriach tańsze o ponad 110 zł, a diesel kosztował ponad 50 zł mniej.
 
Od soboty, 25 sierpnia, Orlen i Lotos wprowadzą zapewne nowe cenniki hurtowe. W wyniku korekt paliwa mogą podrożeć, ale akurat ta zmiana nie powinna wpłynąć na cenniki detaliczne stacji paliw. Do najbliższego wtorku ceny hurtowe benzyny i oleju napędowego w rafineriach wzrosną, ale skala zwyżki nie powinna przekroczyć 10 zł.
 
 
Kierowcy od kilku tygodni korzystają ze stabilizacji cen paliw, w efekcie koszty tankowania dziś nie różnią się od tych z początku wakacji 2018. W przedostatnim wakacyjnym notowaniu cen detalicznych realizowanym przez e-petrol.pl utrzymały się ceny obu paliw podstawowych i o 3 grosze spadła cena LPG. Dla kierowców zmiany cen na rynku hurtowym, jakich byliśmy świadkami w ostatnich tygodniach i prognozy na najbliższe dni oznaczają, iż za powrót z wakacji zapłacą tyle samo ile za wyjazd na nie. 
 
W nadchodzących dniach możemy spodziewać się średnich cen benzyny Pb95 na poziomie 5,06-5,16 zł/l, w przypadku oleju napędowego najczęściej spotykanym przedziałem cenowym będzie, według e-petrol.pl, 4,97-5,07 zł/l. Spokój zachowają także właściciele samochodów na gaz – LPG w najbliższych dniach również może potanieć na stacjach – najpewniej będzie się za niego płacić średnio 2,25-2,31 zł/l (obecnie jego średnia cena to 2,29 zł/l).
 

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2018-08-22
Pb 98 5,39
Pb 95 5,08
ON 4,99
LPG 2,29

PLN brutto/l

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości