Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Tempo podwyżek na stacjach najwyższe od lat

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Wojciech Matusik Z tygodnia na tydzień wizyta na stacji paliw jest coraz bardziej bolesnym doświadczeniem dla kierowców, bo koszty tankowania rosną w szybkim tempie. W ostatnich dniach podwyżki jeszcze przyspieszyły i za litr 95-oktanowej benzyny i oleju napędowego płacimy w Polsce już ponad 5 złotych.

Dynamika podwyżek z mijającego tygodnia jest naprawdę imponująca – diesel podrożał aż o 15 groszy. Z tak dużym skokiem cen oleju napędowego ostatni raz mieliśmy do czynienia niemal 5 lat temu – na początku grudnia 2016 r. 

Ceny paliw na hurtowym rynku paliw w pierwszej połowie tygodnia poprawiały jeszcze tegoroczne rekordy, ale czwartkowa przecena na giełdach naftowych na świecie przekłada się przed weekendem na obniżki w cennikach krajowych producentów. Metr sześcienny 95-oktanowej benzyny w rafineriach kosztuje dzisiaj średnio 4077,00 zł i jest o ponad 10 złotych tańszy niż w ubiegły piątek. W przypadku oleju napędowego spadek ceny jest bardziej wyraźny i wynosi w skali tygodnia blisko 40 złotych. Metr sześcienny diesla producenci paliw wyceniają dzisiaj średnio na 4022,40 zł.


Na stacjach w tym roku paliwa nie tanieją - od początku stycznia nie zanotowano żadnego tygodnia z obniżką kosztów tankowania. W tym okresie dominowały podwyżki i od początku roku benzyna bezołowiowa 95 podrożała o 59 groszy, olej napędowy aż o 64 grosze, a sporą część z tego stanowią wzrosty z mijającego tygodnia. Benzyna podrożała o 14 groszy i jej średnia cena wynosi aktualnie 5,13 zł/l. Na tym samym poziomie, po wzroście o 15 groszy, znalazła się cena oleju napędowego. Więcej płacimy też za tankowanie autogazu, który po zwyżce o 7 groszy, kosztuje 2,56 zł/l.
 
Pomimo obniżek na rynku hurtowym najbliższe dni nie przyniosą spadku cen przy dystrybutorach. Możemy jedynie liczyć na zachowanie wzrostów, a prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na nadchodzący tydzień wyglądają następująco: 5,10-5,21 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,07-5,18 zł/l oraz 2,54-2,60 zł/l dla autogazu.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2021-03-17
Pb 98 5,43
Pb 95 5,13
ON 5,13
LPG 2,56

Ceny w zł/litr.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Nissana

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • klio (gość)

  szkoda was komentować

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • kierowca (gość)

  to że paliwo drożeje to wymysł PiSu zganiają na amerykanów a przecież z U S A. miało być taniej tak mówił Kaczyński i Morawiecki mamy super sojuszników przed wojną Anglia i Francja po wojnie ZSRR a teraz USA i wszyscy mają nas w d...e a to zasługa naszej uległości i gnębieniu przez polityków obywateli Polski niszczymy się sami aferami i złodziejstwem a zagranica to wykorzystuje i nas gnoją kiedy zaczniemy karać aferzystów malwersantów i złodziei .

 • PRYWACIARZ (gość)

  Stać nas na ceny w granicach 6,35 zl i takie ceny w przeliczeniu na złotówki są choćby w Czechach czy na Slowacji i jestem przekonany że taka cena jest do przyjecia

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości