Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw w Lubuskiem. Będzie coraz drożej?

Data publikacji: Autor: gazeta.lubuska

Ceny paliw w Lubuskiem. Będzie coraz drożej? Tak drogo jeszcze nie było. Cena litra oleju napędowego zbliża się do 6 zł, a benzyny 95 do 5,8 zł. - Na spadki raczej się nie zanosi. Kierowcy muszą się przyzwyczaić do wysokich cen - powiedział Jakub Bogucki.

- Wysokie ceny paliwa to z jednej strony konsekwencja wyższej akcyzy, a z drugiej, wzrostu cen ropy naftowej na świecie oraz wysokiego kursu dolara - powiedział nam Jakub Bogucki, analityk z firmy e-petrol. I dodał: - Nie sądzę jednak, by w najbliższych dniach kierowcy za popularną ropę płacili 6 zł lub nawet więcej. Jeśli już to za lepszej jakości paliwo, czyli tzw. olej gold. Po prostu 6 zł, to granica psychologiczna i sprzedawcy paliw będą obawiali się ją przekroczyć.

To także opinia Urszuli Cieślak, analityka biura Reflex z Łodzi.

 

- Paliwa są drogie i takie pozostaną. W najbliższych tygodniach ceny oleju napędowego powinny wynosić w granicach 5,8-5,9 zł, a benzyny 95 o 10-15 groszy mniej. Ale co też ważne, tak wysokie ceny utrzymają się najpewniej do wiosny. Chyba, że zmieni się sytuacja na świecie. Chodzi o problemy polityczne na Bliskim Wschodzie. Spokój w tym regionie może oznaczać spadek cen ropy naftowej. Dziś cena baryłki przekroczyła 112 dolarów. U nas dolar drożeje i to samo spotka paliwa, bo ropa jest wyceniana w dolarach, a więc przy mocnej złotówce, ceny powinny spaść.

Niestety, wysokie ceny nie będą obojętne dla szeroko pojętych usług transportowych. Bogdan Klim, prezes zielonogórskiego PKS powiedział nam: - Ceny paliw to blisko trzecia część naszych kosztów. I jeżeli w ciągu dwóch tygodni olej napędowy drożeje o ponad 20 groszy...

 

Prezes Klim zapewnia jednak, że jego firma dopiero analizuje sytuację, przeprowadza symulację, co zrobić, by zrekompensować tak wysoki koszt paliw. I jeśli nawet ceny biletów wzrosną, to pewnie nie w styczniu.

- Najprościej byłoby je podnieść. Ale wtedy stracimy część pasażerów. A nie chcemy wylać dziecka z kąpielą - dodaje.

Z wysokimi cenami oleju napędowego zmaga się komunikacja miejska. Roman Maksymiak, dyrektor gorzowskiego MZK nie ukrywa, że obecne ceny oleju napędowego wymuszają wzrost cen biletów. - Tylko w styczniu ceny wzrosły o 7 procent. A pamiętajmy, że zakup oleju to lwia część naszych kosztów.

Dyrektor dodaje, że wydział transportu publicznego na najbliższej sesji rady zgłosi propozycję podniesienia ceny biletu jednorazowego do 2,8 zł. - Wydaje się, że jeśli wniosek zostanie ekonomicznie uzasadniony, to radni zgodzą się na podwyżkę.

 

Droższy olej napędowy może też wpłynąć na ceny żywności. W tym podstawowego produktu, jakim jest chleb. Zwiększą się koszty transportu i trzeba będzie to zrekompensować. - Odczuwamy to, co dzieje się na rynku paliw, ale na razie nie przewidujemy podwyżek cen pieczywa. Chyba, że sytuacja się pogorszy. Jeżeli chodzi o piekarnie w Zielonej Górze, to jest duża konkurencja i nie możemy szaleć z cenami - powiedziała nam Stanisława Rybczyńska, właścicielka piekarni „Racula” w Zielonej Górze.

 

Jeśli chodzi o Europę, to tańszą, ale nieznacznie (5-10 groszy), niż w Polsce benzynę kupimy w Bułgarii, Rumunii i na Cyprze. Poniżej 5 zł kosztuje natomiast litr benzyny w Rosji i na Ukrainie. W pozostałych krajach jest jednak drożej. Na Słowacji za litr benzyny zapłacimy prawie 6,5 zł, w Czechach 6,12, a w Szwecji i Wielkiej Brytanii nawet ponad 7 zł. W przypadku oleju napędowego tańszy niż w naszym kraju można kupić w Chorwacji i Luksemburgu. Tam litr kosztuje niecałe 5,5 zł. Jeszcze lepiej wygląda sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów, czyli w Rosji i na Ukrainie, gdzie za litr oleju napędowego zapłacimy zdecydowanie poniżej 5 zł. W pozostałych krajach ceny są wyższe.

Wyjaśnijmy jeszcze, że od stycznia 2012 roku rząd RP musiał dostosować stawki podatku akcyzowego do wymogów Unii Europejskiej. Dlatego podatki wzrosły średnio o 16 groszy na każdym litrze. 

 

Średnie ceny paliw

W danym miesiącu (Orlen)

Ceny w zł     Pb95      ON 

2010

grudzień        4,72        4,58

2011

styczeń         4,84        4,65

luty              4,90        4,70

marzec          4,91        4,85

kwiecień        5,26        5,20

maj              5,24         5,15

czerwiec        5,20        5,05

lipiec             5,25        5,05

sierpień         5,09         5,09

wrzesień        4,99        4,99

październik     5,09        5,09

listopad         5,44         5,49

grudzień        5,47         5,57

2012

17 stycznia    5,62         5,79

 

Czesław Wachnik, (tok)

68 324 88 29

cwachnik@gazetalubuska.pl

Ceny paliw w Lubuskiem. Będzie coraz drożej?
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Ceny paliw w Lubuskiem. Będzie coraz drożej?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości