Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. W tym kraju jest najtańsza benzyna na świecie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Associated Press / x-news

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Pixabay.com Kierowcy w pogrążonej w kryzysie gospodarczym i politycznym Wenezueli cieszą się najtańszą benzyną na świecie. Państwo posiada znaczne złoża ropy, a paliwo jest tak mocno subsydiowane przez rząd, że zapełnienie całego baku kosztuje mniej niż równowartość amerykańskiego centa. Hiperinflacja sprawia jednak, że papierowa waluta Wenezueli, suwerenny boliwar, jest prawie bezwartościowa, więc w wielu miejscach nieakceptowana. Z tego powodu, kierowcy „płacą” za paliwo w inny sposób.

- Jeśli masz coś na wymianę, na przykład papierosa, zapalniczkę, wodę czy jedzenie, możesz je tutaj przekazać i to jest akceptowane bez żadnych kosztów ani problemów. Dla nikogo to nie jest tajemnicą – opowiada Orlando Molina, który za paliwo zapłacił papierosem.

Pracownicy stacji najczęściej otrzymują towary deficytowe, czyli np. olej, kaszę czy kukurydzę. W związku z hiperinflacją, 35-krotnie podniesiono pensję minimalną w kraju, jednak to napędziło jedynie wzrost cen.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że w tym roku inflacja w Wenezueli może osiągnąć 200 tys. proc.

Wenezuela, która posiada największe rezerwy ropy naftowej na świecie, była kiedyś bardzo bogata. Ale gospodarka popadła w ruinę po dwóch dekadach rządów socjalistów.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Kraj opuściło już ok. 4 mln ludzi, czyli ok. 18 proc. ludności. Każdego dnia z Wenezueli ucieka kolejnych 5 tys. osób.

Sytuację w kraju pogorszyły jeszcze sankcje narzucone przez Stany Zjednoczone na Wenezuelę. USA od lat wywierały presję na reżim Nicolasa Maduro. Naciski gospodarcze wzmocniły się za kadencji Donalda Trumpa, a w szczególności po tym, jak w Wenezueli rozpoczęła się dwuwładza.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości