Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Wakacyjne podróże coraz tańsze

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Kierowcy w Polsce powoli zaczynają zauważać na stacjach skutki, jakie dla rynku naftowego ma Brexit. Spadek cen ropy na światowych giełdach przekłada się na obniżki przy dystrybutorach i wakacyjne tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz tańsze.

Notowania ropy naftowej znalazły się w tym tygodniu na poziomach obserwowanych ostatni raz w maju tego roku. W ślad za nimi podążają ceny na hurtowym rynku paliw, a zdecydowanym liderem wakacyjnej przeceny jest benzyna.

Spadkowy tydzień w rafineriach

Początek lipca na hurtowym rynku paliw w Polsce przyniósł spadek cen. Mocno taniała benzyna – metr sześcienny 95-oktanowej odmiany tego paliwa dzisiaj kosztuje aż 108,40 zł mniej niż na koniec czerwca. Nieco wolniej spadały ceny diesla – w porównaniu z końcem poprzedniego miesiąca olej napędowy potaniał o 51,20 zł.

Na koniec tego tygodnia zarówno benzyna, jak i diesel w cennikach rafinerii są najtańsze od maja tego roku. Średnie ceny tych paliw na rynku hurtowym wynoszą aktualnie 3413,00 zł/metr sześcienny dla 95-oktanowej benzyny i 3332,40 zł/metr sześcienny dla oleju napędowego.

Kolejny tydzień wakacji z obniżkami na stacjach

Paliwa na stacjach ponownie są tańsze i podobnie jak przed tygodniem skala zmiany nie była duża. Benzyna bezołowiowa 95 potaniała o dwa grosze do poziomu 4,46 zł/l. O grosz spadla cena oleju napędowego i średnio za litr diesla płacimy 4,22 zł. Nie zmieniła się cena autogazu, która utrzymała się na często notowanym w tym roku poziomie 1,59 zł/l.
Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw w Polsce na przyszły tydzień zakłada utrzymanie obniżkowej tendencji. Szacowane przedziały cenowo to 4,38-4,48 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla oleju napędowego 4,18-4,28 zł/l, a dla autogazu 1,56-1,62 PLN/l.

Ropa wyjątkowo „dynamiczna”
 
W ostatnich dniach byliśmy świadkami wyjątkowo dynamicznych zmian w cenach surowca na londyńskiej giełdzie – dwukrotnie pojawiały się zmiany dzień do dnia przekraczające 2 USD, a od poziomu ponad 50 USD za baryłkę zeszliśmy w rejon 46 USD. Wśród przyczyn takich zmian można wskazać z całą pewnością na wczorajsze wyniki odczytu danych o zapasach ropy i paliw gotowych na rynku amerykańskim. Rezerwy ropy odnotowały obniżkę o 2,22 mln baryłek do 524,35 mln baryłek według danych Energy Information Administration (EIA). Skala spadków zaskoczyła zapewne analityków amerykańskich i tutaj można upatrywać przyczyn gwałtownej reakcji rynku. Jeśli chodzi o odczyt o zapasach paliw gotowych, w przypadku benzyn spadek wyniósł 0,122 mln baryłek, a dla średnich destylatów (w tym m.in. oleju napędowego) – 1,574 mln baryłek.
 
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2016-07-06
Pb 98 4,80
Pb 95 4,46
ON 4,22
LPG 1,59

PLN brutto/l

                                                                                                                                   Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • mfind

    Wszyscy zakładali, że to benzyna będzie tanieć a tu niespodzianka! Dlatego korzystajmy, podróżujmy, chociaż z drugiej strony obniżka do 4 zł i mniej, to byłby powód już do radości :) Pozdrawiam Maciek porównywarka OC i AC

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości