Ceny paliw. Wakacyjne podróże coraz tańsze

(mm/ip)
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Kierowcy w Polsce powoli zaczynają zauważać na stacjach skutki, jakie dla rynku naftowego ma Brexit. Spadek cen ropy na światowych giełdach przekłada się na obniżki przy dystrybutorach i wakacyjne tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz tańsze.

Notowania ropy naftowej znalazły się w tym tygodniu na poziomach obserwowanych ostatni raz w maju tego roku. W ślad za nimi podążają ceny na hurtowym rynku paliw, a zdecydowanym liderem wakacyjnej przeceny jest benzyna.

Spadkowy tydzień w rafineriach Początek lipca na hurtowym rynku paliw w Polsce przyniósł spadek cen. Mocno taniała benzyna – metr sześcienny 95-oktanowej odmiany tego paliwa dzisiaj kosztuje aż 108,40 zł mniej niż na koniec czerwca. Nieco wolniej spadały ceny diesla – w porównaniu z końcem poprzedniego miesiąca olej napędowy potaniał o 51,20 zł.

Na koniec tego tygodnia zarówno benzyna, jak i diesel w cennikach rafinerii są najtańsze od maja tego roku. Średnie ceny tych paliw na rynku hurtowym wynoszą aktualnie 3413,00 zł/metr sześcienny dla 95-oktanowej benzyny i 3332,40 zł/metr sześcienny dla oleju napędowego.
**
Kolejny tydzień wakacji z obniżkami na stacjach

**

Prognoza e-petrol.pl dla detalicznego rynku paliw w Polsce na przyszły tydzień zakłada utrzymanie obniżkowej tendencji. Szacowane przedziały cenowo to 4,38-4,48 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla oleju napędowego 4,18-4,28 zł/l, a dla autogazu 1,56-1,62 PLN/l[b].


Ropa wyjątkowo „dynamiczna”

W ostatnich dniach byliśmy świadkami wyjątkowo dynamicznych zmian w cenach surowca na londyńskiej giełdzie – dwukrotnie pojawiały się zmiany dzień do dnia przekraczające 2 USD, a od poziomu ponad 50 USD za baryłkę zeszliśmy w rejon 46 USD. Wśród przyczyn takich zmian można wskazać z całą pewnością na wczorajsze wyniki odczytu danych o zapasach ropy i paliw gotowych na rynku amerykańskim. Rezerwy ropy odnotowały obniżkę o 2,22 mln baryłek do 524,35 mln baryłek według danych Energy Information Administration (EIA). Skala spadków zaskoczyła zapewne analityków amerykańskich i tutaj można upatrywać przyczyn gwałtownej reakcji rynku. Jeśli chodzi o odczyt o zapasach paliw gotowych, w przypadku benzyn spadek wyniósł 0,122 mln baryłek, a dla średnich destylatów (w tym m.in. oleju napędowego) – 1,574 mln baryłek.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja2016-07-06
Pb 984,80
Pb 954,46
ON4,22
LPG1,59

PLN brutto/l

                                                                                                                                   Źródło: e-petrol.pl/Information Market S.A

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty