Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Ceny paliw. Warto zatankować jeszcze przed weekendem

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Cena ropy gatunku Brent w tym tygodniu ma szansę osiągnąć próg 50 dolarów za baryłkę, głównie za sprawą osiągnięcia porozumienia przez kraje zrzeszone w ramach OPEC+ co do poziomu produkcji surowca od stycznia 2021 r. W oczekiwaniu na decyzje dotyczące tych ustaleń na rynkach ropy, ceny paliw w rafineriach zmieniły się nieznacznie, ale na stacjach, wskutek zmian poziomów marż ich operatorów można spodziewać się dalszych wzrostów kosztów tankowania.
Przełom listopada i grudnia roku przyniósł bardzo niewielkie podwyżki cen na krajowym hurtowym rynku paliw. Benzyny w sprzedaży hurtowej podrożały o niespełna 0,3 proc. i w przypadku obu jej gatunków od ostatniego piątku, tj. 27 listopada cena wzrosła o zaledwie 7-9 zł/1000 l. W efekcie popularną „95” rafinerie oferują po 3395 za 1000 l. Olej napędowy podrożał jeszcze mniej, bo o zaledwie 0,14 proc. i kosztuje dziś średnio w sprzedaży hurtowej 3463,6 zł netto za 1000 l. Warto zauważyć, że w ostatnich czterech tygodniach ceny oleju napędowego i benzyny systematycznie wzrastały – w ich efekcie benzyny podrożały o 123-138 zł, a diesel aż 221 zł. W odniesieniu natomiast do cen w rafineriach sprzed roku, obecnie PKN Orlen i Grupa Lotos sprzedają paliwa dużo taniej – najpopularniejsza 95 kosztuje 542 zł mniej, niż na początku grudnia 2019, a diesel kosztuje aż 611 zł mniej.

Ceny paliw. Rafinerie obierają kurs na wzrosty

Z prognoz e-petrol.pl wynika, że w najbliższych dniach rafinerie, podążając za zmianami cen na rynkach międzynarodowych, wprowadzą podwyżki do swoich cenników hurtowych. Do wtorku, 8 grudnia, o ok. 12-18 zł podrożeją zarówno benzyny, jak i olej napędowy. Nieco mniejsza korekta ceny w górę będzie dotyczyła oleju grzewczego, który może podrożeć ok. 10-12 zł na 1000 litrów.

Ceny paliw. Warto zatankować jeszcze przed weekendem

Dla kierowców takie wiadomości z rynku hurtowego, szczególnie jeśli pod uwagę weźmiemy nieco dłuższy okres, mogą oznaczać podwyżki. Ceny benzyn i olejów na stajach paliw mogą w najbliższych dniach zacząć wzrastać o ok. 5 groszy na litrze. Na większości stacji w najbliższym tygodniu ceny benzyny 95 powinny mieścić się w przedziale 4,42-4,51 zł/l, w przypadku diesla można się spodziewać cen z przedziału 4,36-4,47 zł/l. Nie powinien drożeć natomiast autogaz - ceny LPG powinny mieścić się w przedziale 2,10-2,17 zł/l. To jednak, w jakim stopniu zmiany w cennikach hurtowych przełożą się na wysokość rachunków kierowców, zależy przede wszystkim od właścicieli stacji paliw, którzy kształtują swoją politykę cenową uwzględniając zarówno najbliższą konkurencję, jak również swoje marże.
 
 
W listopadzie marże detaliczne na paliwach w stosunku do cen hurtowych spot wynosiły 26 gr/l w przypadku benzyny, 20 gr dla oleju napędowego oraz 9 gr dla LPG. W porównaniu do średnich poziomów z października najbardziej poprawiły się zarobki sprzedawców paliw na benzynach (wzrost o 11-12 gr/l). W przypadku oleju napędowego i autogazu zmiana wyniosła odpowiednio grosz mniej i grosz więcej. W tym roku w okresie od stycznia do listopada referencyjna marża detaliczna na sprzedaży litra benzyny 95 wynosi wg e-petrol.pl 18 gr, dla diesla jest to 19 gr/l, a na autogazie sprzedawcy zarabiają średnio 12 gr/l.
 
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja 2020-12-02
Pb 98 4,79
Pb 95 4,46
ON 4,36
LPG 2,14

PLN brutto/l

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości