Ceny paliw. Wojna podnosi ceny na stacjach. Aktualne ceny paliw z 3 marca. Co dalej czeka kierowców?

Mariusz Michalak
Fot. Sebastian Wołosz
Fot. Sebastian Wołosz
Ekspert wskazuje, że wpływ na ceny paliw ma obecnie przede wszystkim rosyjska inwazja na Ukrainę. Ceny nadal rosną, a o tankowaniu poniżej 6 zł za litr benzyny PB95 możemy powoli zapomnieć.

- Wybuch wojny w Ukrainie, która spowodowała, że cena ropy Brent, pierwszy raz od 2014 r. osiągnęła poziom poziom ponad 100 dolarów za baryłkę (obecnie kosztuje 116 dolarów za baryłkę) oraz kilkusetzłotowe podwyżki cen paliw, jakie wstrząsnęły rynkiem hurtowym w Polsce, przyczyniły się do tego, że kierowcy znacząco więcej niż przed tygodniem płacą za tankowanie - komentuje analityk rynku paliw Jakub Bogucki.

Jak podaje e-petrol.pl, średnia ogólnopolska cena benzyny Pb98 ponownie przekracza poziom 6 złotych (ostatni raz z taką sytuacją mieliśmy do czynienia pod koniec stycznia br.) i wynosi 6,14 zł/l (wzrosła o 45 groszy w porównaniu do ubiegłego tygodnia). Zarówno benzyna Pb95, jak i olej napędowy kosztują więcej o 46 groszy i ich średnie ceny z notowania z 2 marca to odpowiednio 5,87 i 5,92 zł/l. Najmniej - o 5 groszy - podrożał autogaz, za którego litr aktualnie płaci się przeciętnie 2,74 zł. 

To jednak średnie ceny, a w wielu miejscach są one wyraźnie wyższe co prezentujemy poniżej.

Ile realnie kierowcy zapłacą za tankowanie? Sytuacja jest dynamiczna i notowania zmieniają się znacznie szybciej niż jeszcze tydzień temu.

Ceny paliw. Jak sytuacja wygląda obecnie?

[b][b]Ceny paliw na wybranych stacjach benzynowych (ceny z 3 marca 2022)[/b][/b]

[b][b]Benzyna PB 95 [/b][/b]

Orlen, Warszawa, Puławska - 6,12 zł/l

Shell Wrocław 5,99 zł/l

Avia Poznań -5,96 zł/l

Orlen, Warszawa Powsińska 6,20 zł/l

[b]Olej napędowy [/b]

Carrefour Wrocław - 6,05 zł/l

Shell Wrocław 6,19 zł/l

Lotos Wrocław 6,20 zł/l

- Pakiet sankcji, który jest odpowiedzią Zachodu na rosyjską agresję, nie uderza bezpośrednio w sektor naftowy. Obecnie nie ma też doniesień o wstrzymaniu bądź wyraźnym ograniczeniu dostaw surowców energetycznych z Rosji. Jednak poważne ryzyko związane ze stabilnością dostaw cały czas jest obecne i będzie w najbliższym czasie solidnym wsparciem dla drogiej ropy. Należy także uwzględnić rosnący kurs dolara (4,33 zł), który również wpływa na rynek paliwowy. W efekcie kierowcy już płacą więcej i nadal będą płacić więcej za paliwa. Jak długo potrwają podwyżki, to w dużej mierze zależy od rozwoju sytuacji geopolitycznej, która jest bardzo dynamiczna  - podsumowuje Jakub Bogucki.
Źródło: dane własne, cenapaliw.pl, e-petrol.pl/Information Market[b][/b]

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty