Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Ceny paliw wysokie. Kierowcy montują instalacje gazowe

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Ceny paliw wysokie. Kierowcy montują instalacje gazowe Benzyna i ropa są już tak drogie, że nie ma kierowcy, który nie szukałby oszczędności. Właściciele diesli leją olej rośliny, a do aut na benzynę montują instalacje gazowe.

Rynek LPG przeżywa oblężenie. W kolejce na montaż instalacji trzeba postać nawet tydzień. Wczoraj bezołowiowa Pb95 kosztowała na stacji BP w Koszalinie 5,34 złotego za litr. Tymczasem gaz do samochodów był w cenie 2,62 zł za litr.

Zobacz: Montaż instalacji gazowej ciągle mocno się opłaca. LPG nie drożeje

– Nie trzeba więc wysokiej matematyki, by zauważyć, że jeżdżąc na gaz oszczędzamy bardzo dużo – mówi Jarosław Giziński z Koszalina, szef autoryzowanego serwisu włoskiej firmy BRC, produkującej instalacje gazowe do samochodów.

Samochód z instalacją gazową zużywa jedynie 10 procent więcej paliwa niż bez instalacji. Przykład? Jarosław Sycz, klient serwisu z instalacjami gazowymi, ma terenowego Nissana Terrano, który palił mu 12 litrów benzyny na 100 kilometrów.

Zobacz: Benzyna drożeje, ale LPG tanieje - zamontuj instalację gazową!

Teraz auto spala 13 – 14 litrów gazu. – I nie weźmie ani grama więcej. A moc samochodu jest cały czas taka sama – zapewnia.
Jaka z tego oszczędność? Spora. – Oszczędności można policzyć bardzo prosto – bierze do ręki długopis Jarosław Giziński.

– Załóżmy, że auto spala 10 litrów benzyny na 100 kilometrów. To więc kosztuje dziś nas 53 złote. Jeśli wsadzimy do tego auta instalację gazową, spalimy 11 litrów gazu, a więc wydamy na to 29 złotych. Oszczędność na każdych 100 kilometrach wynosi w takim razie 24 złote. Po 10 tysiącach kilometrów zwróci się więc nam koszt montażu instalacji gazowej, później będziemy już jeździć tylko tanio – pokazuje wyliczenia.

Zobacz też: Benzyna, diesel, LPG - policzyliśmy na czym jeździ się najtaniej

Ile kosztuje montaż? Ceny są różne, zaczynają się od 1700 złotych za instalację do starszych typów samochodów, przez 2500 złotych za najpopularniejszą, po nawet 6 tysięcy złotych za instalację do amerykańskich krążowników szos.

– Po montażu należy jedynie pójść do wydziału komunikacji po pieczątkę do dowodu rejestracyjnego, że mamy gaz. I to wszystko – mówi szef serwisu. Co z bezpieczeństwem? – Bez obaw. Nie spotkałem się jeszcze z jakimiś poważnymi awariami, które spowodowałaby instalacja gazowa – odpowiada Waldemar Hołodowski, diagnosta w Stacji Kontroli Pojazdów należącej do Zachodniopomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego. – Gaz to w tej chwili jedyna bezpieczna alternatywa dla drogiej benzyny. Ale są oczywiście pewne problemy – dodaje.

Zobacz: Ceny paliw w górę - benzyna zdrożeje o kilkanaście groszy!

Jakie? Montując instalację gazową, musimy zgodzić się na zmniejszenie bagażnika w samochodzie. Zbiornik na gaz montuje się zazwyczaj w miejscu, w którym znajduje się koło zapasowe. Wtedy jednak koło zapasowe trzeba wozić w bagażniku.

Jakub Roszkowski
Źródło: gk24.pl

Ceny paliw wysokie. Kierowcy montują instalacje gazowe
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Ceny paliw wysokie. Kierowcy montują instalacje gazowe

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości