Ceny paliw. Z większym tankowaniem lepiej poczekać do wtorku

Mariusz Michalak
Fot. Piotr Błoński
Fot. Piotr Błoński
Coraz droższa ropa naftowa powoduje, że na stacjach benzynowych w Polsce znowu widzimy podwyżki. Te zmiany nie powinny jednak budzić dużych obaw u kierowców, bo już w przyszłym tygodniu zaczną obwiązywać niższe stawki VAT na paliwa, dzięki którym tankowanie od wtorku będzie wyraźnie tańsze.

Prognozy sprzed kilku tygodni, wskazujące na to, że dzięki obniżce VAT cena benzyn na stacjach może spaść poniżej 5 złotych za litr, były zbyt optymistyczne. Niestety na drodze do wyraźnie tańszego tankowania pojawiła się przeszkoda w postaci wzrostu cen na giełdach naftowych, gdzie w ostatnich dniach notowania ropy Brent przekroczyły poziom 90 dolarów za baryłkę.

Ceny w hurcie coraz bliżej jesiennych rekordów

W mijającym tygodniu w oficjalnych cennikach krajowych producentów paliw dominowały podwyżki, które były napędzane wzrostem cen ropy naftowej i postępującym osłabieniem złotówki w relacji do amerykańskiego dolara. Dzisiaj średnia cena 95-oktanowej benzyny w rafineriach wynosi 4755,40 zł/metr sześcienny i jest o 119 złotych wyższa niż w ubiegły piątek. W przypadku oleju napędowego skala zwyżki na przestrzeni tygodnia jest nieco mniejsza i wynosi niecałe 95 złotych, a metr sześcienny diesla jest dzisiaj w hurcie wyceniany średnio na 4938,80 zł.

Paliwo na stacjach wyraźnie drożeje. Będzie taniej?

Końcówka stycznia przyniosła zauważalne podwyżki cen na stacjach. Aż o 10 groszy w górę poszła cena oleju napędowego i litr tego paliwa w detalu kosztuje średnio 5,89 zł. Niewiele mniej, bo o 9 groszy podrożała 95-oktanowa benzyna i średnia ogólnopolska cena tego paliwa to w tym tygodniu 5,83 zł/l. Z tej zwyżkowej tendencji wyłamał się jedynie autogaz, który po dwugroszowej obniżce kosztuje 3,09 zł/l.

Operatorzy rynku detalicznego podnieśli ceny, ratując swoje marże, które w ostatnim czasie utrzymywały się na niskim poziomie. Taką decyzję ułatwiła im z pewnością oczekiwana obniżka stawki VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., która wejdzie w życie od 1 lutego. Dzięki obniżce podatku w przyszłym tygodniu ceny na stacjach powinny być mniejsze.

Prognozowane przez e-petrol.pl poziomy cenowe dla poszczególnych gatunków paliw na początek lutego wyglądają następująco: 5,17-5,29 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,29-5,41 zł/l oraz 2,69-2,76 zł/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja2022-01-26
Pb 986,09
Pb 955,83
ON5,89
LPG3,09

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: Tak prezentuje się Volkswagen ID.5

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty