Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Ceny paliw, zakup ubezpieczenia, parkowanie, korki. Ranking miast przyjaznych kierowcom

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Anna Kaczmarz W jakim mieście jeździ się najszybciej? Gdzie kierowcy nie mają problemów z parkowaniem? Jakie miasto jest najmniej kolizyjne w Polsce? Aby odpowiedzieć na te pytania i inne pytania specjaliści z Oponeo.pl przeanalizowali informacje udostępnione przez system Yanosik, Urzędy Miast czy też instytucje stref płatnego parkowania i stworzyli ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom.

W analizie wzięły udział największe miasta w Polsce z liczbą mieszkańców powyżej 180 tys. W efekcie wyłoniła się lista 19 ośrodków, która w celu dokładniejszej interpretacji wyników została podzielona na 2 części: miasta z liczbą ludności powyżej 300 tys. oraz poniżej 300 tys.  

W jakim mieście jeździ się najszybciej? Gdzie kierowcy nie mają problemów z parkowaniem? Jakie miasto jest najmniej kolizyjne w Polsce? Aby odpowiedzieć na te pytania i inne pytania specjaliści z Oponeo.pl przeanalizowali informacje udostępnione przez system Yanosik, Urzędy Miast czy też instytucje stref płatnego parkowania i stworzyli ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom.

Fot. materiały prasowe Miastem najbardziej przyjaznym dla kierowców została miejscowość, która uzyskała najwięcej punktów. Jak były przyznawane oceny? Ranking podzielony został na 6 kategorii, które są szczególnie ważne dla kierowców. Suma punktów z każdej kategorii wyłoniła zwycięzców.

Za poszczególne kategorie miasto mogło uzyskać:

 • od 1 do 9 punktów – w grupie miast powyżej 300 tys. mieszkańców
 • od 1 do 10 punktów – w grupie miast poniżej 300 tys. mieszkańców
 • wyjątek stanowiła wymiana opon – dla tej kategorii skala była 6 punktowa.

Miejscowość z najlepszym wynikiem w danej kategorii zyskała 9 lub punktów (w zależności od kategorii). Dalsza ocena przebiegała analogicznie: im gorszy wynik, tym niższa ocena. Jak zatem przedstawiają się wyniki badania?

Gdzie kierowcy mają najlepiej, a gdzie najgorzej?

Po szczegółowym przeanalizowaniu danych oraz zebraniu wszystkich punktów przyznanych w poszczególnych kategoriach najbardziej przyjaznymi miastami dla kierowców okazały się:

 • Kielce – w kategorii do 300 tys. mieszkańców,
 • Lublin – w kategorii powyżej 300 tys. mieszkańców.

Wśród mniejszych miast dobre warunki dla kierowców panują również w Sosnowcu i Radomiu. W tej kategorii najgorzej wypadły: Toruń, Gdynia i Katowice.

Redakcja poleca:

Mandaty. Za to kierowca nie zostanie już ukarany
TOP 30 aut z najlepszym przyspieszeniem
Nie będzie nowych fotoradarów

Z miast o dużej populacji dobrze z punktu widzenia kierowców zaprezentowały się także: Szczecin i Bydgoszcz. Ranking większych miast zamykają: Warszawa, Poznań i Wrocław – tam niestety zmotoryzowani nie mają lekkiego życia

Znając ogólne wyniki rankingu warto przyjrzeć się poszczególnym podkategoriom. W pierwszej kolejności przeanalizowano miasta pod względem liczby występujących w nich wypadków. Które miejsce na mapie Polski okazało się najbardziej niebezpieczne?

Najmniej i najbardziej kolizyjne miasta w Polsce

W jakim mieście jeździ się najszybciej? Gdzie kierowcy nie mają problemów z parkowaniem? Jakie miasto jest najmniej kolizyjne w Polsce? Aby odpowiedzieć na te pytania i inne pytania specjaliści z Oponeo.pl przeanalizowali informacje udostępnione przez system Yanosik, Urzędy Miast czy też instytucje stref płatnego parkowania i stworzyli ranking miast najbardziej przyjaznych kierowcom.

Fot. materiały prasowe Do sprawdzenia danych w tej kategorii posłużyły dane z systemu Yanosik, w którym użytkownicy informują się wzajemnie o bieżącej sytuacji na drodze, w tym również o wypadkach. W analizie brane były pod uwagę jedynie potwierdzone zgłoszenia. Najwyżej punktowane były miasta, w których na 1000 mieszkańców przypadała najmniejsza liczba wypadków.

Jak wynika z danych systemu Yanosik wśród miast powyżej 300 tys. ludności najmniej obaw pod względem kolizji na drodze mogą mieć mieszkańcy Wrocławia. Nieco więcej wypadków odnotowano w Gdańsku i Szczecinie. Najgorzej kształtuje się sytuacja w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie – tam w przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada najwięcej kolizji w grupie dużych miast. 

W miastach o liczbie ludności poniżej 300 tys. najmniej wypadkowe okazały się Kielce i Gliwice i Radom, natomiast najwięcej kolizji zgłosili użytkownicy systemu z Katowic i Rzeszowa.

Czy wypadkowość idzie w parze ze średnimi prędkościami osiąganymi w poszczególnych miastach?

Najszybciej w Warszawie?

W zestawieniu najszybszych miast wykorzystano dane zebrane w systemie Yanosik. Wszystkie dane dotyczące średnich prędkości obejmują pomiar za cały 2017 rok w dni robocze od godziny 7:00 do 21:00.

Uśredniając wyniki, w kategorii miast o większej liczbie ludności, największe średnie prędkości odnotowano w Warszawie. W grupie mniejszych miast na pierwszym miejscu znalazły się ex aequo: Katowice, Częstochowa i Gliwice. Najwolniej w Polsce jeździ się natomiast we Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Rzeszowie. Należy pamiętać, że w tym zestawieniu brane były całe obszary miast: wraz ze ścisłym centrum, jak i obrzeżami.

Specjaliści Yanosik przyjrzeli się także obszarom centralnych miast, jak i powierzchniom z wyłączeniem ścisłego centrum. W obu przypadkach nastąpiły pewne przetasowania miejsc w zestawieniu.  

Zobacz także: Jak dbać o opony?

Fot. Anna Kaczmarz

Fot. Anna Kaczmarz

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • mirella (gość)

  jakie miasto by nie było, Yanosik się przydaje.

 • jarro60 (gość)

  "Jakie miasto okazało się parkingowym zwycięzcom w skali całej Polski?" Redaktorom przydałaby się znajomość ortografii !!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości