Ceny paliw. Złe wiadomości dla kierowców

Mariusz Michalak
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Tankowanie z tygodnia na tydzień jest coraz droższe i w najbliższych dniach ta zwyżkowa tendencja zostanie podtrzymana. Na pocieszenie kierowcom pozostaje fakt, że za paliwo i tak płacimy wyraźnie mniej niż przed rokiem.

Gdyby na początku lipca ubiegłego roku, kiedy za 95-oktanową benzynę płaciliśmy 5,16 zł/l a za diesla 5,08 zł/l, ktoś powiedział, że rok później te same paliw będą kosztować nieco ponad 4 złote, byłby to powód do radości. Dzisiaj, przy takich poziomach cen, kierowcy z niepokojem obserwują jednak pylony stacji, na których od ośmiu tygodni notujemy systematyczne podwyżki.

Na przestrzeni mijającego tygodnia w hurtowych cennikach krajowych producentów paliw dominowały podwyżki, ale skala wzrostów nie była duża. Metr sześcienny benzyny bezołowiowej 95 przez rafinerie jest dzisiaj średnio wyceniany na 3559,00 zł i w porównaniu z poprzednim piątkiem podrożał o 54 złote. Cena oleju napędowego w tym samym okresie wzrosła o niecałe 10 złotych i diesel dzisiaj kosztuje średnio 3419,40 zł/metr sześcienny.

Detaliczne ceny paliw rosną nieprzerwanie od połowy maja, ale dynamika zmian i tak nie jest tak duża, jak można by się było tego spodziewać. Olej napędowy podrożał o 2 grosze i kosztuje średnio 4,19 zł/l. Taką samą podwyżkę zanotowaliśmy w przypadku autogazu, który kosztuje obecnie 1,98 zł/l. Najmocniej, bo aż o 4 grosze podrożała 95-oktanowa benzyna a jej aktualna ogólnopolska cena to 4,23 zł/. Co zaskakujące, jest ona wyraźnie niższa od hurtowej oferty krajowych producentów paliw. To oznacza, że właściciele stacji paliw w walce o klienta dzielą się z kierowcami rabatami, jakie otrzymują od swoich dostawców paliw. Taka sytuacja nie może utrzymywać się jednak w nieskończoność i w najbliższych dniach, jeśli nie zobaczymy wyraźniejszej przeceny na giełdach naftowych na świecie, to koszty tankowania wyraźnie wzrosną.

Prognozowane przez e-petrol.pl przedziały cenowe na najbliższy tydzień dla poszczególnych gatunków paliw wyglądają następująco: 4,23-4,37 PLN/l dla benzyny 95-oktanowej, dla diesla 4,18-4,33 PLN/l i 1,97-2,04 PLN/l dla autogazu.

Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce
Aktualizacja2020-07-08
Pb 984,56
Pb 954,23
ON4,19
LPG1,98

Ceny w zł/litr.

Źródło: e-petrol.pl/Information Market

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

</p

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty