Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ceny ropy znowu w górę!

Data publikacji: Autor: (mp)

 Po raz kolejny wzrosły ceny ropy na nowojorskiej giełdzie. Przyczyną tego są obawy o bezpieczeństwo irackich rurociągów.

 

W poniedziałkowym zamachu na irackie urządzenia naftowe terroryści wysadzili w powietrze ważny rurociąg prowadzący do jednej z głównych rafinerii Iraku Dora. Jest ona producentem benzyny, paliwa lotniczego i skroplonego gazu dla potrzeb rynku wewnętrznego. Dodatkowym elementem, który spowodował skok notowań ropy w Stanach Zjednoczonych, było również zmniejszenie eksportu z Norwegii. Strajk w  norweskim przemyśle naftowym przyczynił się do spadku dostaw ropy z tego kraju o około 400 tys. baryłek dziennie.

 

W wygasających właśnie kontraktach terminowych na lipiec cena lekkiej ropy amerykańskiej, która w poniedziałek obniżyła się o 1,12 dolara na baryłce, wzrosła wczoraj o 48 centów, do 38,11 dolara za baryłkę.

Również w sierpniowych kontraktach cena ropy na nowojorskiej giełdzie NYMEX wzrosła we wtorek o 48 centów, do 38,25 dolara za baryłkę.

 

Taka reakcja rynku amerykańskiego spowoduje prawdopodobnie wzrost cen paliwa na pozostałych rynkach, w tym polskim. Kierowcy mogą więc spodziewać się kolejnej podwyżki cen benzyny.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości