Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ceny w górę!

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Robert Kwiatek

Średnia ważona cena auta, sprzedanego od początku tego roku, osiągnęła na koniec lipca wysokość 58 905 zł. To o ponad 10 proc. więcej, niż w 2003 r.

 

Według danych firmy Samar najbardziej wzrosła ważona cena samochodów marki Suzuki (o 52,9 proc.), Rover (38,7 proc.) i Kia (37,7 proc.). Największy spadek tej ceny zanotowała natomiast Lancia - o 40 proc.

 

Fot. Robert Kwiatek

Nieco mniej wzrosły ceny cennikowe nowych aut. Od lipca 2003 r. do końca ubiegłego miesiąca podniosły się one o 6,68 proc., przy czym największy skok dotyczył okresu styczeń – kwiecień 2004 r.  Po wejściu Polski do UE i w wyniku związanej z tym obniżki stawek celnych, ceny  samochodów sprowadzanych spoza państw wspólnotowych spadły w niektórych przypadkach nawet o 20 proc.

 

Zainteresowanie samochodami napędzanymi silnikami wysokoprężnymi jest większe niż w roku ubiegłym o niemal 35 proc. Jeśli chodzi o auta z jednostkami benzynowymi, to utrzymuje się ono na podobnym, co w 2003 r., poziomie.

 

Najchętniej kupowanym nowym autem był w lipcu Fiat Panda. Sprzedano nieco ponad 1700 egzemplarzy tego modelu. Drugie miejsce przypadło Skodzie Fabii (1585 sztuk), a trzecie Toyocie Yaris. Na dalszych pozycjach z dużymi stratami do liderów plasują się: Toyota Corolla, Ford Focus, Skoda Octavia, Opel Corsa, Peugeot 206 i Fiat Punto. Dziesiątkę najczęściej nabywanych w lipcu aut zamyka Fiat Seicento. 

 

Ogółem w zeszłym miesiącu sprzedano 22 067 sztuk nowych samochodów. To o 5 proc. mniej niż w czerwcu i ponad 24 proc. mniej niż w lipcu ubiegłego roku.

Dane wg Samar

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości