Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

CEPIK: bat na złodzieja?

Data publikacji: Autor: (pan)

CEPIK, czyli Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, to baza danych, do której trafiać mają informacje o rejestrowanych pojazdach i ich właścicielach.

Dostęp do niej, poza służbami mundurowymi - zakłada ustawa - winni mieć urzędnicy, ubezpieczyciele i zwykli użytkownicy komputerów. System zacznie działać po 1 stycznia 2004 r. Do stworzenia podobnego systemu przymierza się również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Założenia są słuszne (jak zawsze), ale wyszło (raczej wyjdzie?) jak zwykleÉ Przetarg na wykonanie systemu potrwa przynajmniej kilka miesięcy, a jeszcze go nawet nie ogłoszono. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie ma też kilkuset milionów złotych na ten system, dlatego obciąży kosztami jego budowy firmę informatyczną, która wygra przetarg. Owa firma ma zresztą zarabiać na sprzedawaniu informacji o posiadanych przez nas samochodach...

Najciekawsza wydaje się odpowiedź na pytanie, kto naprawdę będzie miał uprawnienia do korzystania z informacji CEPiK-u? Zaglądamy na stronę internetową MSWiA. Oprócz różnych służb mundurowych (policji, straży granicznej itp.) informacje będą udostępniane osobom fizycznym "jeśli wykażą swój uzasadniony interes". Czy - znając polskie realia i skalę korupcji - CEPIK będzie batem na złodziei samochodów, czy raczej bazą informacji dla nich?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości