Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

CEPiK. Kilka milionów aut z PRL-u wciąż widnieje w bazie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Andrzej Banaś Samochody z czasów PRL-u wciąż stanowią aż 25,7% wszystkich zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Samych Fiatów 126p, czyli popularnych Maluchów, jest ponad 1,8 miliona.

Dlaczego nie przekłada się to na to, co widzimy na polskich ulicach i drogach? Wielu kierowców prawdopodobnie porzuca stare pojazdy albo nie zgłasza ich sprzedaży lub złomowania.

Zobacz także: Ford Kuga. Jaka jest trzecia generacja?

W bazie CEPiK na koniec 2018 roku było zarejestrowanych 23,7 miliona samochodów osobowych. Z tego ponad 6 milionów, czyli 25,7 procent, stanowiły tak zwane martwe dusze.

W Polsce wciąż zarejestrowanych jest 1 804 624 Fiatów 126p, 628 655 Fiatów 125p oraz 522 672 Polonezów. Tuż za podium zostały sklasyfikowane: Syrena 105 - 134 611 oraz Wartburg - 97 319.

Z danych Eurostatu za 2016 rok wynika, że Polska ma najwięcej starych aut w całej Unii. Dwadzieścia lat lub więcej ma 33,7 procent wszystkich aut w naszym kraju. Eksperci zwracali jednak uwagę, że liczba ta mogła być zawyżona właśnie przez "martwe dusze".

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • To jest takie PiSiorskie (gość)

    Cepik zaprojektowali cepy i dlatego tak jest .

  • Prl (gość)

    A może usuwać pojazdy z systemu powyżej 15 lat "martwej duszy" po bezskutecznym wezwaniu właściciela? Część z nich przecież nie żyje! Lepsze to niż bezczynnie czekac i psuć statystyki

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości