Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

CEPiK z nowymi funkcjonalnościami

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Shutterstock Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna", do końca 2016 roku baza Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców będzie posiadała całkowicie nowe rozwiązania. Dzięki nim, kierowcy będą mogli więcej spraw urzędowych załatwić przez internet.

W pierwszej kolejności zostanie udostępniona funkcjonalność o nazwie "Historia Pojazdu". Dzięki niej, zainteresowany kupnem Fot. Shutterstockpojazdu będzie mógł w prosty sposób sprawdzić informacje o ważnym badaniu technicznym, ubezpieczeniu OC, podstawowe dane techniczne oraz przebieg z ostatniego przeglądu okresowego konkretnego samochodu. Z kolei opcja "Bezpieczny Autobus" pozwoli na analogiczne sprawdzenie danych autokarów. Zgodnie z ostatnim posiedzeniem Sejmu, obie funkcjonalności mają być dostępne jeszcze w czerwcu 2014 roku.

Dwa lata później ma być gotowa opcja szybkiej zapłaty mandatu. Kierowca będzie mógł przez internet sprawdzić liczbę nałożonych na niego punktów karnych, a także w prosty sposób opłacić nałożony na niego mandat. Co ważne, w ten sposób będzie można jedynie uiścić kary nakładane przez funkcjonariuszy policji.

Kolejną funkcjonalnością jest uproszczenie formalności dotyczących kupna i sprzedaży auta. W przyszłości będzie możliwe generowanie gotowych umów lub formularzy PCC z wypełnionymi już polami dotyczącymi danych pojazdu oraz jego właściciela. Z kolei o zbyciu pojazdu będzie można poinformować urząd drogą elektroniczną.

O tym, w jakich terminach zostaną wprowadzone opisane powyżej opcje będzie decydował parlament.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Icek Wicek (gość)

    Co to jest "funkcjonalność", do k.n.?!?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości