Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Chcą złupić nasze kieszenie!

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Robert Kwiatek Kolejny raz rząd chce załatać niedobory w budżecie pieniędzmi z naszych kieszeni. Tym razem Ministerstwo Finansów przymierza się do podwyższenia akcyzy na paliwo. Jeśli tak się stanie, benzyna zdrożeje nawet o 20 groszy na litrze.

Od 1 stycznia 2005 r. akcyza na paliwo będzie o 3,4 proc. wyższa. Wynika to z zapisu w ustawie budżetowej i oznacza wzrost cen benzyny o ok. 5 gr na litrze, a oleju napędowego o ok. 4 gr na litrze. Tymczasem Minister Finansów chcąc zwiększyć wpływy skarbu państwa wymyślił dodatkową podwyżkę akcyzy oznaczającą wzrost cen benzyny o 9 do 18 gr na litrze, a ceny oleju napędowego o 6 do 12 gr.

 Fot. Robert Kwiatek

Zdaniem Aurelii Kuran-Puszkarskiej, prezes Polskiej Izby Paliw Płynnych, pomysł Ministra Finansów jest chybiony.

- Plany ministra mogłabym podsumować krótko: „3 razy nie”. Tak wysoki wzrost cen paliw godzi w interesy trzech grup klientów. Dla klientów indywidualnych oznacza konieczność ograniczenia wydatków na inne, poza paliwami, zakupy. To rzutuje na gospodarkę. W przypadku dobrze prosperujących firm z dużą flotą pojazdów podwyżka spowoduje wzrost kosztów usług, które przeniesione zostaną na klientów indywidualnych. Będzie on także hamulcem rozwoju gospodarczego. Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa małe, zaczną one na większą skalę kupować paliwa w szarej strefie, na czym straci skarb państwa.

 

Według prezes Kuran-Puszkarskiej właściciele stacji nie będą w stanie na dłuższą  metę zamortyzować tak wysokiej akcyzy.

- Obniżenie marży przez właścicieli stacji byłoby chwilowe. Nadchodzący rok będzie dla nich szczególnie trudny. Czekają ich duże wydatki związane z koniecznością dostosowania punktów sprzedaży paliwa do wymogów UE. Muszą m.in. zainstalować dystrybutory z odsysaczami par, aby nie zatruwały one powietrza. Do ich obowiązków należy także założenie dodatkowych płaszczy zabezpieczających przed wyciekami benzyn i olejów do gruntu. Przewidujemy, że wydatki średniej wielkość stacji benzynowej związane z modernizacją wyniosą ok. 250 tys. zł. Nie pozwoli to ich właścicielom na oszczędzanie na marży – stwierdza prezes Kuran-Puszkarska.

 

Obecnie akcyza płacona za 1000 l benzyny wynosi 1464 zł, co stanowi ok. 35 proc. jej ceny. W przypadku 1000 l oleju napędowego o zawartości siarki poniżej 0,05 proc. akcyza to 1014 zł – 27 proc. ceny. Przy zakładanym wzroście akcyzy o ponad 3 proc. ceny za 1000 l benzyny i oleju napędowego wyniosą odpowiednio ok. 1513 i 1048 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości