Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach Artykuł sponsorowany

Chcesz jeździć autostradą A4 Katowice-Kraków za 7 zł na każdej bramce przez dwa lata? Skorzystaj z rabatu dla użytkowników A4Go!

Data publikacji: Autor: Materiał informacyjny Autostrada Małopolska S.A.

Autostrada A4 Jeśli przejazdy koncesyjnym odcinkiem autostrady A4 opłacasz poprzez elektroniczny pobór opłat A4Go, możesz zapewnić sobie tańsze przejazdy na kolejne dwa lata. Wystarczy, że do końca września doładujesz urządzenie pokładowe impulsami na zapas. Nadal płacisz gotówką lub kartą? Zarejestruj się w usłudze A4Go, a zaoszczędzisz nawet 40 proc. na każdej bramce.

Od 1 października br. opłata za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków dla pojazdów kategorii 1. po pięciu latach wzrasta do 12 zł na każdym placu poboru opłat. Koncesjonariusz nie zamyka jednak kierowcom drogi do podróżowania dużo taniej, a przy tym szybko, bezkontaktowo i bezpiecznie. Warunek jest jeden: rezygnacja z tradycyjnych płatności gotówką lub kartą i przejście na wygodniejsze metody automatyczne.


Cenowy powrót do przeszłości


Elektroniczny pobór opłat A4Go działa w dwóch opcjach płatności za przejazdy: zakupionymi wcześniej impulsami (prepaid) lub kartą płatniczą przypisaną do urządzenia pokładowego (postpaid). Użytkownicy A4Go w opcji prepaid do końca września br. mają niepowtarzalną okazję nabywania impulsów w cenie 7 zł, ważnych przez kolejne dwa lata niezależnie od ewentualnych zmian stawek. To nie koniec dobrych informacji. Od 1 października br., mimo zmiany wysokości opłaty dla pojazdów kategorii 1, koncesjonariusz nadal będzie premiował płatności automatyczne wysokim rabatem. Stawka za przejazd z A4Go, Telepass lub aplikacjami Autopay bądź SkyCash wyniesie 8 zł na każdej bramce – o 4 zł mniej, niż w przypadku płatności tradycyjnych. Tyle płaciło się na bramkach koncesyjnego odcinka A4 przed ponad dziesięciu laty, tzn. od 1 grudnia 2009 roku.
Spokojni mogą być też kierowcy pojazdów kategorii 2 i 3 oraz 4 i 5 – stawki preferencyjne dla nich, w wysokości odpowiednio 17 zł 30 zł na każdym PPO, zostaną utrzymane.


– Naszym priorytetem jest skracanie czasu podróży między Katowicami i Krakowem, czemu mają służyć szybsze i wygodniejsze płatności automatyczne. Dlatego też premiujemy je jeszcze wyższym rabatem, mając nadzieję, że będzie to dla kierowców dodatkowy impuls do rezygnacji z płacenia gotówką lub kartą na rzecz jednej z dostępnych aplikacji bądź urządzenia pokładowego – mówi Rafał Czechowski, rzecznik pasowy SAM SA. – Poza korzyściami finansowymi i związanymi ze skróceniem czasu podróży, w czasie epidemii istotnym walorem płatności automatycznych, jako niewymagających kontaktu między kierowcą i inkasentem, jest ich bezpieczeństwo – dodaje.


Videotolling albo elektroniczny pobór opłat – co wybrać?


Elektroniczny pobór opłat A4Go to rozwiązanie przede wszystkim dla regularnych użytkowników autostrady A4 Katowice-Kraków, w tym np. właścicieli flot. Działa w oparciu o urządzenie pokładowe, które komunikuje się z anteną na bramce autostradowej – szlaban podnosi się po dokonaniu kategoryzacji pojazdu, a historię podróży i transakcji można śledzić na bieżąco w internetowym serwisie klienta www.a4go.pl. Telepass z kolei to elektroniczny pobór opłat, z którego można korzystać nie tylko na A4 Katowice-Kraków, ale też na autostradach sześciu innych krajów europejskich.


Jeśli jeździmy autostradą A4 Katowice-Kraków okazjonalnie: w weekendy, czy na urlopy, ale także częściej, np. do pracy, doskonałą metodą płatności będzie videotolling – pobór opłat przy zastosowaniu odczytu tablic rejestracyjnych. Wystarczy pobrać na swój telefon komórkowy którąś z bezpłatnych aplikacji: Autopay albo SkyCash i zarejestrować się, podając numer rejestracyjny pojazdu oraz dane karty płatniczej. Zainstalowane na bramkach kamery odczytują tablicę rejestracyjną, a system natychmiast podnosi szlaban. Wjeżdżając na place poboru opłat nie trzeba uruchamiać aplikacji ani nawet mieć ze sobą telefonu. Z tymi samymi aplikacjami można przejechać także koncesyjnym odcinkiem autostrady A1.


Kieruj się do bramki automatycznej


Niezależnie od tego, czy bardziej nam po drodze z płatnościami poprzez aplikacje, czy też poprzez urządzenia pokładowe, zalety obu metod automatycznych docenimy najbardziej korzystając ze skrajnej lewej bramki, oznaczonej na pomarańczowo. To szybki pas przeznaczony tylko i wyłącznie dla transakcji automatycznych, oferujący trzykrotnie wyższą przepustowość w stosunku do linii z tradycyjną obsługą manualną. Nawet w okresie intensywnego ruchu wakacyjnego lub weekendowego do pomarańczowej bramki praktycznie nie ma kolejek bądź rozładowują się dużo szybciej niż na pozostałych stanowiskach. Użytkownicy videotollingu mogą dodatkowo korzystać ze wszystkich bramek oznaczonych symbolem czarnej kamery na żółtym tle, a elektronicznego poboru opłat – z bramek oznaczonych logo A4Go.


Są widoki na to, żeby ruch na bramkach autostrady A4 Katowice-Kraków był jeszcze bardziej płynny. Koncesjonariusz poszerzył place poboru opłat w Brzęczkowicach i w Balicach oraz wydłużył pasy dojazdowe do bramek dedykowanych płatnościom automatycznym, a w przyszłości planuje zwiększyć liczbę stanowisk dla natychmiastowych transakcji bezgotówkowych.
Zainteresowany oszczędnością pieniędzy i czasu? Wejdź na http://www.automatycznaa4.pl i wybierz metodę dla siebie!

Autostrada A4

Autostrada A4

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości