Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Chcesz kupić używany samochód? Sprawdź, czy nikt Cię nie oszukuje

Data publikacji: Autor: Materiał partnera zewnętrznego

Fot. archiwum Historia Pojazdu to bezpłatna e-usługa uruchomiona przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, dzięki której kupujący używane samochody mogą sprawdzić w moment historię wybranego pojazdu, wpisując do systemu tylko trzy informacje: numer rejestracyjny pojazdu, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji. Sprawdź, jak bezpiecznie kupować samochody z drugiej ręki!

Fot. archiwumNie bez powodu pracownicy Inspekcji Handlowej organizowali m.in. w Katowicach akcję „Nie kupuj kota w worku!” z okazji Dnia Konsumenta – o tej przestrodze należy pamiętać przy każdych zakupach.  Przed sfinalizowaniem zakupu używanego auta upewnij się, czy dane techniczne (takie jak przebieg, pojemność silnika, data produkcji pojazdu) oraz inne ważne informacje (daty badań technicznych, aktualność ubezpieczenia OC) podane przez sprzedawcę są zgodne ze stanem realnym. Dzięki e-usłudze Historia Pojazdu zminimalizujesz ryzyko zawarcia umowy z nieuczciwą osobą i nie kupisz trefnego pojazdu.

Jak działa e-usługa Historia Pojazdu?
Dane podawane na stronie pobierane są z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Możesz sprawdzić nie tylko, czy dany pojazd posiada aktualne ubezpieczenie OC i ważne badanie techniczne, ale też dowiedzieć się, czy nie został wyrejestrowany lub oznaczony jako pochodzący z kradzieży. Brak informacji o ubezpieczeniu komunikacyjnym OC może oznaczać karalny finansowo brak takiej polisy.

Dostaniesz także informację o przebiegu zarejestrowanym podczas ostatniego badania technicznego – możesz więc przekonać się, czy sprzedawca nie zaniża danych, aby uczynić ofertę atrakcyjniejszą.
W danych technicznych podawane są informacje takie jak:
•    pojemność i moc silnika,
•    rodzaj paliwa i jego średnie zużycie,
•    masa całkowita pojazdu i dopuszczalna ładowność.

E-usługa Historia Pojazdu może być wykorzystywana nie tylko do weryfikowania wiarygodności sprzedawców używanych aut, ale również wykorzystywana przez ich samych na swoją korzyść. Jeśli jesteś właścicielem używanego samochodu na sprzedaż, w ogłoszeniu możesz zachęcić potencjalnych kupców do weryfikacji online podanych przez Ciebie informacji.

Historia Pojazdu od A do Z
Na stronie ukaże Ci się również raport w formie obrazowej i klarownej osi czasu, na której zostały odnotowane zdarzenia dotyczące pojazdu. Zobaczysz nie tylko datę produkcji i pierwszą rejestrację samochodu w Polsce, ale również daty oraz rezultaty badań technicznych (pozytywne lub negatywne), zmiany właściciela pojazdu (czy był własnością osoby fizycznej, firmy lub organizacji).

Zakup używanego samochodu – dopilnuj formalności
Umowa kupna sprzedaży powinna identyfikować nie tylko przedmiot transakcji (np. markę i model samochodu, przebieg, numery rejestracyjne, itp.), ale również obie strony (za pomocą danych osobowych zgodnych z danymi z dowodu osobistego) oraz opisywać ich prawa i obowiązki. Aktualne dane sprzedawcy oraz szczegółowa specyfikacja pojazdu to podstawa dochodzenia swoich racji przez kupującego. Podpisując umowę, potwierdzamy, że jesteśmy świadomi stanu technicznego samochodu – tym samym akceptujemy znane nam i wyszczególnione w umowie ewentualne usterki czy braki w wyposażeniu.

Kupno używanego samochodu a ubezpieczenie OC – co musisz wiedzieć?
Nabywając używany samochód, jednocześnie nabywasz ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela. Jego obowiązkiem jest udanie się do towarzystwa ubezpieczeniowego i przepisanie umowy na Ciebie. Umowę owego ubezpieczenia możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie, co może być korzystne w przypadku rekalkulacji składki przez towarzystwo ubezpieczeniowe. TU ma prawo do podwyższenia jej wysokości, jeżeli nowy właściciel samochodu posiada bogatą – i niestety negatywną historię szkodowości.

Pamiętaj, że po upływie terminu ważności ubezpieczenie OC używanego pojazdu nie ulegnie automatycznemu przedłużeniu, dlatego jeszcze przed tym dniem postaraj się wybrać tanie OC na kolejny rok.  

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • autowariat (gość)

  Dobry pomysł z tym raportem. Teraz to nie wiadomo, co za auto się kupuje, nawet, jeśli bierze się od znajomego. A tak w ogóle to tanie oc w compensie znalazłem w tym roku.

 • http://www.gowork.pl/opinie_czytaj,1005729 (gość)

  Kiepsko z tymi używanymi samochodami, czasami nie wiadomo czy bite czy jakieś inne, ale co zrobić prawda?

 • radzimir

  ja zwykle robię przegląd na autobazie. nikt nie chce kupować w ciemno, a ich sprawdziłem nie raz

 • dino (gość)

  Autowariat a jakie masz warunki w tej Compensie? Jaką ofertę masz?

 • PatrykK (gość)

  Też bym proponował sprawdzić przed zakupem w autobazie.pl albo jeszcze na stolencars.eu... Tam macie właściwie pewne info o kradzionych autach i o ich stanie.

 • zmotoryzowany (gość)

  Hm, ciekawe. Nie korzystałem z tej usługi. Ja kupiłem samochód na otosferze i uważam że na prawdę zanim tam sprzedadzą Ci auto, wcześniej zostanie no dobrze sprawdzone. Także też ważne jest gdzie kupujesz.

 • felix (gość)

  często słyszę teraz o otosfera.pl o czym pisał zmotowyzowany i tak własnie zastanawiam się nad kupnem tam samochodu. Bo model, który najbardziej mi się podoba jest tam w dość dobrej cenie, a chciałbym używany samochód, który nie będzie sprawiał mi problemów, a czytałem, ze ludzie są zadowoleni

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości