Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37857 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Porównania

Chevrolet Lacetti kontra Ford Focus

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

Fot. Chevrolet: Chevrolet Laceeti kombi to spore auto – jest dłuższe niż Focus – ale ma mniejszy bagażnik o pojemności 400 l. Jeszcze przez około pół roku będzie sprzedawany u nas Ford Focus I generacji. Czy wytrzyma on konkurencję z młodym Chevroletem Lacetti?

Ta nowa marka dość ekspansywnie wkracza na nasz rynek. Fot. Chevrolet: Chevrolet Laceeti kombi to spore auto – jest d³u¿sze ni¿ Focus – ale ma mniejszy baga¿nik o pojemno¶ci 400 l.

 

Chevrolet lansowany jest jako marka niedroga, oferująca dużo samochodu za niewielkie pieniądze. Żeby samochód był rzeczywiście duży, wybraliśmy model Lacetti w wersji kombi. Jego konkurent, Ford Focus, ma również takie nadwozie. Oba pojazdy napędzane są silnikiem o zbliżonej pojemności skokowej - 1,6 l. Okazało się, że katalogowa cena Lacetti jest Fot. Ford: Ford Focus kombi jest do¶æ przestronnym autem o sporym baga¿niku – 520 l. o 4 tys. zł niższa od ceny Focusa.

 

Cechy szczególne

 

O Fordzie Focusie wiadomo już wszystko, bowiem jest na rynku od 1998 roku. To jedno z pierwszych aut tej klasy z wielowahaczowym zawieszeniem tylnym, chociaż dla niektórych pozostanie on prekursorem nowoczesnego stylu projektowania nadwozia. Karoserię Chevroleta o włoskim imieniu Lacetti zaprojektował również włoski mistrz Giugiaro, na sławę którego marka się chętnie powołuje. Poza tym, Lacetti z Włochami nie ma nic wspólnego, ale za to ma z tyłu wielowahaczowe zawieszenie, co się naturalnie chwali. Fot. Chevrolet:
Lacetti napêdzane silnikiem 1,6 l/109 KM podczas rozpêdzania na wy¿szych biegach jest szybsze od Focusa, ale zu¿ywa wiêcej paliwa.

W obu autach przestronność wnętrza jest porównywalna, gdyż obaj konkurenci mają podobny rozstaw osi. Ilość miejsca jest wystarczająca, również na tylnej kanapie. Siedzenia są wygodne, a plastiki użyte do wykończenia wnętrza – na podobnym poziomie. Istotną różnicą obu aut jest wielkość bagażnika, co w przypadku nadwozi typu kombi wydaje się ważne. Pod tym względem korzystniej prezentuje się Focus, którego objętość przestrzeni bagażowej wynosi 520 l, a w Lacetti – 400 l.

 

Silniki

 

Z gamy silników obu modeli wybraliśmy 16-zaworowe jednostki benzynowe o pojemności 1,6 l. Ford z tej pojemności uzyskał 101 KM, a Chevrolet – 109 KM. Jednostka napędowa Forda cieszy się dobrą opinią i zapewnia pojazdowi przyzwoitą dynamikę, pod warunkiem, że będziemy Fot. Ford: Focus wyró¿nia siê dobrymi w³asno¶ciami jezdnymi. korzystać z wysokich obrotów. Nie jest to jednak uciążliwe, bowiem silnik nie pracuje głośno. Podobne czasy rozpędzania można uzyskać jadąc Lacetti, a na wyższych biegach Chevrolet jest szybszy od Forda. Silnik też trzeba utrzymywać na wysokich obrotach, co wywołuje znaczny wzrost hałasu. Silnik Chevroleta jest bardziej elastyczny niż jednostka napędowa Forda, bowiem ma zmienną długość kanałów dolotowych. Największą bodaj wadą silnika Lacetti jest spore zużycie paliwa, przekraczające w mieście 10 l/100 km.

 

Wrażenia z jazdy

 

Konstruktorzy Focusa znakomicie wykorzystali zalety wielowahaczowego zawieszenia i pojazd ten ma bardzo dobre własności jezdne. Zawieszenie jest raczej sztywne, ale nie wpływa to Fot. Chevrolet: Ergonomicznie zaprojektowana tablica przyrz±dów Lacetti. Standardowo montowana jest kolumna kierownicy regulowana w jednej p³aszczy¼nie. negatywnie na komfort jazdy. Również zawieszenie Chevroleta jest dość sprężyste i ma konstrukcję wielowahaczową. Wydaje się, że Lacetti na zakrętach zachowuje się mniej pewnie od Forda, lecz komfort resorowania jest zupełnie przyzwoity. Do dalekich, Fot. Ford: Tablica przyrz±dów Focusa jest czytelna. W standardzie jest kolumna kierownicy o regulowanym k±cie po³o¿enia w dwóch p³aszczyznach. wakacyjnych podróży bardziej nadaje się Focus, gdyż jest cichszy. Poziom hałasu przy stałej prędkości 100 km/h w Lacetti przekracza umowną granicę 70 dB. Focus ma wydajniejszy układ hamulcowy. 

 

Podsumowanie

 

Z reguły jest tak, że model wycofywany z rynku ma korzystną cenę. Focus jest jednak droższy od Lacetti, chociaż to jednak to Ford okazał się konstrukcją technicznie dojrzalszą. Za to Lacetti jest bogaciej wyposażone. Chevrolet z wyposażeniem wersji SE (w tabeli) oraz klimatyzacją kosztuje tyle samo, co Focus.  

 

 

Chevrolet Lacetti

Ford Focus

Przestronność wnętrza

Remis

Silnik

 

+

Poziom hałasu

 

+

Hamulce

 

+

Dynamika

+

 

Zużycie paliwa

 

+

Nowoczesność konstrukcji

Remis

Wyposażenie

+

 

 

Wybrane dane techniczne:

 

 

Chevrolet Lacetti

kombi

Ford Focus kombi

Liczba cylindrów/zaworów

4/16

4/16

Pojemność skokowa (cm3):

1598

1596

Moc maksymalna (KM/obr/min):

109/5800

101/6000

Maks. moment obr. (Nm/obr/min):

150/4000

145/4000

Przyspieszenie 0-100 km/h(s):

10,9

10,7

Przyspieszenie (IV b.) 60-100 km/h (s):

11,3

13,8

Prędkość maksymalna (km/h):

187

185

Głośność (IV b.) przy 100 km/h (dB)*:

71

69

Droga hamowania od 100 km/h (m):

41,5

40,8

Pojemność bagażnika (dm3):

400

520

Pojemność zbiornika paliwa (dm3):

60

55

Zużycie paliwa: trasa/miasto (dm3/100 km):

6,0/9,4

5,4/9,4

Długość x szerokość x wysokość (cm):

458 x 173 x 146

445 x 170 x 155

Rozstaw osi (cm):

260

262

Gwarancja mechaniczna/perforacyjna (lata)

3/12

2/12

Cena (zł):

51 290

55 290

 

* - pomiar wg ADAC

 

Wyposażenie seryjne:

 

 

Lacetti SE

Focus Comfort

poduszki powietrzne

2

2

układ ABS

S

O

układ wspomagania nagłego hamowania

-

-

lusterka zewnętrzne elektrycznie sterowane/podgrzewane

S/S

S/S

elektryczne sterowanie szyb przednich/tylnych

S/O

S/O

klimatyzacja manualna/automatyczna

O

O

radio CD

S

O

centralny zamek

S

S

wspomaganie układu kierowniczego

S

S

 

s - wyposażenie seryjne

o - wyposażenie za dopłatą

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Chevrolet Lacetti zdjęcia

Chevrolet Lacetti dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Ford Focus dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Chevrolet Lacetti Cena

Części dla marki Chevrolet

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

612 zł