Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 36363 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Chevrolet Volt z silnikiem 2.0 turbo?

Data publikacji: Autor: (pp) źródło: insideevs.com

Fot. Chevrolet Jak poinformował portal "insideevs.com", w 2013 roku Chevrolet Volt będzie wyposażony w większy i mocniejszy silnik benzynowy niż obecnie. Nieoficjalnie mówi się, że pod jego maską znajdzie się 2-litrowa jednostka z turbodoładowaniem.

Fot. ChevroletProdukowany od 2010 model Volt, a także bliźniaczy Opel Ampera, to tzw. hybrydy szeregowe. Oznacza to, że koła napędzane są wyłącznie przez jeden silnik, w tym przypadku elektryczny, zaś jednostka spalinowa wykorzystywana jest jako generator prądu. W porównaniu do aut w 100% elektrycznych, takie rozwiązanie wyróżnia się znacznie większym zasięgiem, co przekłada się na lepsze walory użytkowe.

Chevrolet Volt wykorzystuje do napędu 150-konną jednostkę elektryczną, zaś funkcję generatora prądu pełni 1.4-litrowy, wolnossący motor benzynowy o mocy 86 KM. Okazuje się jednak, że pierwotnie pod maską tego pojazdu miała pracować znacznie mocniejszy silnik spalinowy. Dlaczego więc podjęto inną decyzję?

Stało się tak z powodu światowego kryzysu ekonomicznego z przełomu 2008 i 2009 roku. To właśnie wtedy powstawał Volt, a decyzja o zastosowaniu jednostki 1.4-litrowej była podyktowana oszczędnościami. Należy pamiętać, że koncernowi General Motors groziło wówczas bankructwo.

Jednak po kilku latach sytuacja finansowa GM jest znacznie lepsza, co pozwoliło wrócić do pierwotnych założeń konstrukcyjnych auta. Według "insideevs.com", najbardziej prawdopodobne jest zastosowanie silnika o pojemności 2-litrów z turbodoładowaniem o mocy od 220 do 280 KM. Jest ona stosowana w np. Oplu Astrze OPC, czy też Buicku Verano. Warto wspomnieć, że drugi z tych pojazdów został zbudowany na tej samej płycie podłogowej, co Volt.

- "Dzięki takim rozwiązaniom, jak zmienne fazy rozrządu, bezpośredni wtrysk paliwa czy też turbosprężarka typu twin-scroll, jednostka ta charakteryzuje się niebywale niskim zużyciem paliwa oraz emisją CO2. Dodatkowo, 400 Nm maksymalnego momentu obrotowego, jaki generuje sprawia, że możemy zastosować ten silnik w wielu modelach" - powiedział Mike Anderson, szef inżynierów General Motors.

Niewykluczone, że wraz ze zmianą silnika spalinowego na mocniejszy, wzmocniony zostanie również motor elektryczny. W 2013 roku Chevrolet Volt ma zostać również wyposażony w wydajniejsze baterie, co powinno wydłużyć zasięg auta o ok. 10-15 kilometrów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Marcin Nowak (gość)

    Uszkodzona turbosprężarka to kłopotliwa kwestia. Dość często zdarza się w autach używanych o bliżej nieokreślonym przebiegu, ale znane są przypadki awarii turbosprężarek również w prawie nowych autach jeszcze na gwarancji. Duży wpływ na żywotność turbosprężarki ma sposób obchodzenia się z autem i dbałość o jego stan techniczny. Większość poruszających się po naszych drogach aut z turbodoładowanymi silnikami to samochody z silnikami diesla, ale sposób obchodzenia się z benzyniakami i objawy usterek są bardzo zbliżone.Dużo informacji jest na ..... Turbosprężarka w uproszczeniu składa się z części gorącej, czyli turbiny napędzanej energią wyrzucanych z silnika spalin i z części zimnej, czyli sprężarki budującej ciśnienie powietrza w układzie dolotowym. Obie części są ze sobą połączone a wirniki turbiny i sprężarki osadzone są na jednej osi. Edytowany przez moderatora 2013-04-08 06:24

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Chevrolet Volt zdjęcia

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Części dla marki Chevrolet

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

612 zł