Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Chłop na traktorze

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Fot: Viatoll Rolnik, czyli jak się dawniej mówiło – chłop pracujący, pojechał na traktorze na targ, aby sprzedać kartofle i to za grosze – po 10 groszy za kilogram. Mało sprzedał ale jak wrócił do domu , to okazało się, że ma do zapłacenia 48 tysięcy złotych kary za przejazd przez elektroniczne bramki bez wniesienie stosownej opłaty. ”Rzeczpospolita„ pisze o wielu innych podobnych przypadkach. Jednej z ciężarówek naliczono przejazd bez opłaty przez 86 bramek (każda bramka 3 tys. zł), co dało w sumie 258 tys. zł (słownie: dwieście tysięcy pięćdziesiąt osiem tysięcy).

Rzecznik Praw Obywatelskich zastanawia się czy takie opłaty są zgodne z konstytucją. Nikt przecież takich nigdy nie zapłaci. Nie Jerzy Iwaszkiewicz Fot: Archiwum Polskapressejest to zgodne ani z konstytucją, ani ze zdrowiem na umyśle, ani z niczym. Ustalono w dodatku kosmiczną wręcz wysokość kar. Trzy tysiące złotych za jedna bramkę. Są to najwyższe kary w Europie, a może i na świecie. W Niemczech kara za przejazd bez opłaty wnosi 180 euro (730 zł).

Inspekcja Transportu Drogowego, która tym wszystkim zarządza, twierdzi, że trzyma się wytycznych Ministerstwa Transportu, a ministerstwo twierdzi z kolei, że pracuje nad zmianą przepisów. W sumie paranoja. Na jednej trasie, jednego dnia wyliczono – powtórzmy 258 tys. złotych kary. Inspekcja Transportu Drogowego chce się wyraźnie zasłużyć, tyle, że przytomności umysłu nie mają tu chyba w obowiązkach o pracę. Kto zresztą wymyślił takie stawki i jakim prawem. 48 tysięcy to chłop na traktorze w życiu nie widział. Za przejazd trzeba oczywiście płacić, dotyczy to wszystkich samochodów powyżej 3,5 tony, ale nie może być tak, aby było to polowanie na zające.

Tajemnica wydaje się dość prosta. Wpływy z mandatów do budżetu mają wynieść w tym roku 1,5 mld złotych. Tak zaplanowano i właśnie ściągają. Kierowcy mówią wprost. Nie można stosować ani takich stawek, ani takich metod. Jeżeli już, to kierowca powinien płacić karę za przejazd bez opłaty przez całą trasę, a nie przez każdą bramkę. Tą metodą to niedługo zaczną liczyć każdy przejechany metr i każdy zakręt w lewo też będzie dodatkowo płatny

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • FX (gość)

  "przytomności umysłu nie mają tu chyba w obowiązkach o pracę." Kwintesencja całej działalności ITD

 • Otto von Bismarck (gość)

  Smutne to... Stare przysłowie pszczół mówi: jaki pan, taki kram...

 • lordofchaos (gość)

  az nie pamietam kiedy Pana text podobal mi sie

 • Adamz1985 (gość)

  Cała prawda, już poprzedni system nas gnębił a ten przebija go niesamowicie. Nie meczy nas fizycznie. To nie przynosi korzyści, lepiej jest tak sknotruować system aby ściągać różnymi organizacjami pieniądze z ludzi, którzy nie przestrzegają "reguł gry".

 • zyggi (gość)

  a ja mam wyjebane!!! wprawdzie viatoll mnie nie dotyczy ale fotoradary i lotne patrole juz tak...i co? olalem temat, nie ma sie co spieszyc bo kilka minut "do przodu" kosztuje setki zlotych wiec jezdze zgodnie z tym co na drogach i kazdemu patrolowi oraz fotoradarowi bezczelnie smieje sie w twarz!!! i wiecie co? nie wyprzedza mnie wiele osob, to chyba cos znaczy..jesli nie mozna inaczej to tak trzeba tych baranow doprowadzic do rozpaczy!!!

 • lordofchaos (gość)

  ja chyba tez juz zezgrzybialem bo przestalo mi sie spieszyc, a vidok niepocieszonych miskov tuz za znakiem "teren zabudovany" -> BEZCENNY

 • Komentarz usunięty.
 • fun (gość)

  I właśnie tego sie spodziewali - nie różnimy sie od reszt Europy. Trzeba dowalić mandaty powalające, trzeba bezczelnie egzekwować przepisy, trzeba karać, karać i karać. Wtedy wszyscy tzw cwaniacy dojdą do stanu opisanego powyżej: w sumie to mi się nie spieszy - I O TO CHODZI. dajemy sie zwariować, pokazujemy, że możemy szybciej prędzej i więcej. I po co? żeby dostać wyższy limit do wykonania, a wtedy szybciej prędzej więcej i zapomianamy, że nie o to w życiu chodzi. Miejmy czas, bądźmy spokojni. Będziemy zdrowsi, spokojniejsi i będziemy żyć lepiej. ABY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ

 • stanczyk/ernwopr@wp.pl (gość)

  Wake up sheeple ! Revolt !

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości