Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Chory kierowca

Data publikacji: Autor: pim

O tym, że alkohol i narkotyki działają na sposób jazdy i zdolności psychomotoryczne kierowcy wszyscy wiedzą, ale rzadko myślimy o tym, że wpływ na to ma także stan zdrowia i leki, jakie zażywamy.

Zimą i wiosną często zdarzają nam się przeziębienia, stany gorączkowe, grypa. Nie jesteśmy maszynami, więc złe samopoczucie, czy osłabienie chorobą dają się nam we znaki. Spada sprawność, szybkość reagowania i zdolność do oceny sytuacji. W gęstym, szybkim ruchu ulicznym dużych miast szybkość orientacji i reakcji ma bardzo wielkie znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy.

Niestety walcząc z chorobami często wcale nie pomagamy swojej zdolności do prowadzenia samochodów. Wiele leków wywiera na organizm także niepożądany (z punktu widzenia kierowcy) wpływ. Bardzo często leki działają podobnie, jak alkohol – przy niewielkiej dawce kierowcy wydaje się, że wszystko jest w porządku, nie zauważa zmniejszenia swojej zdolności do prowadzenia samochodu, niewielkich, ale już mających znaczenie odchyleń od normy zachowania, sprawności organizmu. Warto o tym pamiętać.

Piotr Wcisło, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Katowicach:
- Wielu kierowców zbyt często zapomina, że stan ich zdrowia ulega zmianie. Drobne dolegliwości można jednak zrównoważyć poprzez zredukowanie prędkości. Jeśli z jakiś powodów jesteśmy danego dnia mniej sprawni, chorzy, mam gorączkę - wówczas zdecydowanie lepiej będzie zrezygnować z prowadzenia samochodu. Równie ważne jak kondycja fizyczna jest zdrowie psychiczne kierowcy. Silne przeżycia emocjonalne bezpośrednio przed i w czasie jazdy, takie jak kłótnia, złość, przyjemność, niecierpliwość, żywiołowa dyskusja czy też ekscytująca audycja w radiu zmniejszają naszą koncentrację.

Grupy leków niebezpiecznych dla kierowcy:

 • Zastrzyki przeciwbólowe - obniżają reakcje na kilka godzin lub całą dobę; wywołują lekkie otępienie lub nadpobudliwość.
 • Tabletki przeciwbólowe - w większej dawce spowalniają szybkość reakcji.
 • Silne leki przeciwbólowe - działają uspokajająco.
 • Leki przeciwalergiczne - mogą wywołać senność, otępienie, zaburzenia koordynacji ruchów.
 • Środki nasenne - barbiturany - upośledzają precyzje ruchów.
 • Środki uspokajająco-nasenne - powodują senność, spowolnienie reakcji, osłabienie, zmęczenie i niepokój.
 • Leki przeciwdepresyjne - w początkowym okresie zażywania oraz duże dawki mogą wywoływać senność lub bezsenność, zaburzenia ostrości widzenia, zawroty głowy.
 • Leki przeciwwirusowe - mogą spowodować pobudzenie, zawroty głowy, bóle mięśniowe.
 • Leki okulistyczne - zaburzają widzenie.
 • Insulina - może spowodować hipoglikemię i zaburzenia świadomości. Kierowca używający insuliny tuż przed jazdą powinien sprawdzać poziom cukru we krwi.
 • Do początku artykułu

  Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

  Tagi:

  Brak komentarzy - napisz pierwszy

  Najnowsze motofakty

  Wszystkie artykuły

  Motofakty mazowieckie

  Top 5 motofaktów

  Testy i porównania

  Premiery i nowości