Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37292 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Chrysler Voyager

Data publikacji: Autor: Marek Wicher

 Po 17 latach dominacji na rynku minivanów i 9 milionach sprzedanych egzemplarzy na rynek wszedł nowy Voyager.

Wyróżnia go smuklejsza sylwetka, wzmocnione podzespoły napędowe oraz szereg innych pożytecznych elementów wyposażenia o nowatorskim charakterze.

W porównaniu do poprzedniej generacji nowy voyager ma zwiększoną przestrzeń ładunkową, polepszoną charakterystykę jezdną oraz wzmocnioną strukturę nadwozia. Oferowany jest z kilkoma rodzajami silników, z krótkim lub długim rozstawem osi oraz napędem na dwa lub cztery koła.
Projektanci nadali voaygerowi smuklejszą sylwetkę, która doskonale widoczna jest w postaci klina, dzięki wznoszącej się ku tyłowi linii okien bocznych i dachu. W przedniej części nadwozia umieszczono lampy noszące cechy znane już z neona, PT cruisera, sebringa oraz modelu 300M.

Wszelkie prace związane z modernizacją wnętrza podporządkowane zostały poprawie komfortu oraz ergonomii. W nowym voyagerze znalazło się kilka nowatorskich rozwiązań, jak choćby boczne drzwi przesuwane za pomocąÉ elektrycznych silników. Elektrycznie zresztą otwierana jest również tylna klapa, a wszystko to sterowane jest z miejsca kierowcy. System wyposażony jest w czujnik wykrywający opory ruchu, zapobiegający przytrzaśnięciu palców lub innych frgmentów ludzkiego ciała.

Wychodząc naprzeciw potrzebom Europejczyków w czwartej generacji zastosowano nowy czterocylindrowy silnik wysokoprężny o pojemności 2,5 litrów. Do tej pory auta z oszczędnymi ropniakami stanowiły 60 procent ogólnej sprzedaży voyagerów na starym kontynencie. Nowy diesel nie dość, że jest mocniejszy (140 KM zamiast 125 KM w poprzedniku), to jeszcze na dodatek jest oszczędniejszy. Moment obrotowy na poziomie 312 Nm (przy 1800 obrotach na minutę) powoduje, że minivan chryslera może poszczycić się dobrą elastycznością. Wraz z nowym silnikiem zaprezentowano całkowicie nową manualną skrzynię biegów, o znacznie "dłuższych" przełożeniach. Przyspieszenie do setki trwa w przypadku voyagera TD 13 sekund, zaś prędkość maksymalna wynosi około 185 km/h.
Oprócz tego pod maską znaleźć można dwa silniki benzynowe o pojemnościach 2,4 oraz 3,3 litrów. Ten pierwszy posiada dwa wałki rozrządu w głowicy i dysponuje mocą 150 KM. Stosowany był on również w poprzedniej generacji voyagerów, lecz przed prezentacją czwartej generacji przeszedł znaczące modernizacje, polegające między innymi na poprawieniu reakcji na pedał przyspieszenia oraz podwyższeniu momentu obrotowego. Większa jednostka zyskała na mocy około 14 (teraz 180 KM), zaś na momencie obrotowym 10 procent (wzrost do 285 Nm).

Najdroższe odmiany voyagera wyposażone mogą być w napęd na cztery koła. Przydatny on będzie zwłaszcza w terenach górskich, choć w zimie sprawdza się również na nizinach. Auta AWD dostarczane są wyłącznie z silnikiem 3,3 litra. W układzie przeniesienia napędu zastosowano sprzęgło lepkościowe (wiskotyczne). Podział momentu napędowego jest zmienny i zależy między innymi od tego, które koła mają akurat przyczepność.

Siedmiocalowy monitor umieszczony pod sufitem oraz odtwarzacz płyt DVD wchodzą w skład systemu "Rozrywki w ruchu" oferowanym w najnowszym voyagerze. Nawet w trakcie jazdy pasażerowie tylnych siedzeń mogą oglądać filmy, nie przeszkadzając kierowcy w jego pracy. Żeby go nie rozpraszać system obejmuje bezprzewodowe słuchawki, choć na postoju możliwy jest odsłuch dźwięku na głośnikach systemu audio.

Nowy voyager oferowany jest w pięciu podstawowych wersjach wyposażeniowych. A kiedy voyager dobije do 10 milionów sprzedanych aut? Patrząc na czwartą generację wydaje się, że już niedługo.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Chrysler Voyager zdjęcia

Chrysler Voyager dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Chrysler Voyager opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Chrysler Voyager Cena

Części dla marki Chrysler

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

856 zł