Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ciężarówki pod kontrolą

Data publikacji: Autor: Marek Loos

Inspektorzy Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego najczęściej stosują kary dla kierowców samochodów ciężarowych za zbyt duży nacisk na osie, przekroczenie czasu pracy kierowców oraz za niestosowanie się do obowiązkowych przerw w jeździe.

 

Dziesięć procent kontroli pojazdów transportowych przeprowadzonych w Polsce od początku roku do końca czerwca, wykonano w Wielkopolsce (6752 kontrole – najwięcej spośród wszystkich województw). W tym czasie wielkopolscy kontrolerzy nałożyli kary na łączną kwotę 3 202 200 zł. Stanowi to 12 proc. wartości wszystkich kar pieniężnych w całym kraju. Tu znów wielkopolski oddział inspekcji jest najskuteczniejszy w Polsce. W całym kraju transportowcy zapłacili mandaty za prawie 26 mln zł.

 

Kontrole odbywają się nie tylko na drodze, ale również w firmach transportowych.

Liczba nakładanych kar bardzo szybko rośnie. W 2003 r. w Wielkopolsce nałożono ich 1766 (w tym na przewoźników krajowych 1260, a na zagranicznych – 506), a do końca czerwca bieżącego roku ukarano 2032 przewoźników.

 

Polskim kierowcom są wypisywane mandaty do zapłacenia przelewem, natomiast kierowcy z zagranicy muszą płacić od razu. Jeżeli nie mają pieniędzy, ich samochód jest odtransportowywany na parking strzeżony i przetrzymywany aż do zapłacenia kary. Jednym z najczęstszych uchybień w Wielkopolsce jest zbyt duży ciężar przewożonych składów transportowych. Jest to przyczyną niszczenia naszych dróg, które w większości nie były projektowane z myślą o współczesnych dużych naczepach. W efekcie powstają uciążliwe koleiny.

– W Wielkopolsce jest jedna waga stacjonarna (komputerowa), która znajduje się na punkcie ważenia na drodze numer 92 między Kostrzyniem i Wrześnią – mówi Janusz Muzyczek. – Jest ona czynna przynajmniej osiem godzin dziennie. Wcześniej była czynna krócej i kierowcy mogli się nawzajem informować (już od przejścia granicznego w Słubicach), o czasie pracy wagi. Nieuczciwi przeczekiwali czas kontroli.

 

Większość przedstawicieli firm transportowych jest zadowolonych z działań inspekcji, gdyż dzięki niej wyrównują się szanse w konkurencji o klienta. Wcześniej wielu stosowało nieuczciwe praktyki.


 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości