Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37466 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Citroën C3

Data publikacji: Autor: Piotr Myszor

 Nowy Citroen C3 wygląda nieco jak zabawka. Funkcjonalność czyni jednak z niego całkiem "poważny" samochód.

W stylizacji C3 widać dość odległe echa kultowego modelu 2CV. Na pewno będzie wyróżniał się wśród innych aut na ulicy. Ale atutem auta nie jest tylko nostalgia za epoką, której dziś czas przydaje romantyzmu. Obłe nadwozie samochodu zapewnia dość dużo przestrzeni w kabinie i znaczny bagażnik.

Z przodu mamy dużo miejsca, zwłaszcza nad głową. Niestety samochód jest dość wąski. Co prawda na tylnej kanapie ma 3 bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa, ale trudno mi wyobrazić sobie trzy osoby podróżujące na niej przez kilka godzin.

Wnętrze jest dość ciekawie zaprojektowane. Podobnie, jak w innych samochodach tej klasy, we wnętrzu przeważa plastyk. Dwa kolory i różne faktury zmniejszają jego monotonię. Plusem są ciekawe i funkcjonalne schowki i półki. Na desce rozdzielczej są dwa zamykane schowki - nad i pod poduszką powietrzną pasażera. Pod fotelem umieszczono szufladę. Kieszenie są na tylnych stronach oparć foteli i na drzwiach. Najciekawszym rozwiązaniem jest jednak moduboard - podwójna podłoga bagażnika. Składana, dzielona tak jak tylna kanapa plastykowa półka pozwala podzielić bagażnik na dwie części. System moduboard pozwala także, po złożeniu oparć tylnych siedzeń utworzyć płaską podłogę na wysokości progu drzwi bagażnika. Niestety, to wyposażenie standardowe dopiero wersji SX.

Citroen C3 będzie miał 2 podstawowe wersje wyposażenia. W wersji X standardem będą m. in.: 2 poduszki powietrzne, trzy bezwładnościowe pasy bezpieczeństwa na tylnej kanapie, wspomaganie kierownicy, centralny zamek, automatyczne włączenie świateł awaryjnych podczas nagłego hamowania, filtr przeciwpyłkowy i regulacja podświetlania deski rozdzielczej. Wersja SX jest bogatsza m. in. o: boczne poduszki powietrzne, drugi zamykany schowek w desce rozdzielczej i elektrycznie podnoszone szyby.

W skład wyposażenia dodatkowego wchodzi: klimatyzacja, ABS (dla silników 16v w standardzie), ESP (tylko dla silników 16v), otwierany elektrycznie przeszklony dach, kurtynowe airbagi i radar cofania.

Citroen C3 ma być propozycją dla młodych rodzin. Ma więc nieco rozwiązań ciekawych dla rodziców. Punkty mocowania fotelików w systemie ISOFIX są na tylnej kanapie i siedzeniu przedniego pasażera. Na desce rozdzielczej jest kontrolka informująca o blokadzie tylnych drzwi, żeby dzieci nie mogły otwierać ich od wewnątrz. Przycisk włączający blokadę można także zamontować na desce rozdzielczej. W skład "dziecięcego" pakietu wyposażenia wchodzą też dodatkowe lusterka, umożliwiające kontrolowanie tego co dzieje się na tylnej kanapie.

Zbudowany na nowej płacie podłogowej C3 jest pierwszym z rodziny. Będzie w niej jeszcze trzydrzwiowy samochód o nadwoziu różniącym się od C3 i modułowa wersja pluriel.
W przyszłości należy się także spodziewać wersji z szesnastozaworowym silnikiem HDI (turbodiesel z bezpośrednim wtryskiem).

Mały citroen może stać się rynkowym przebojem. Jest ładnie wystylizowany, funkcjonalny i pojemny. Rozsądne, choć nie niskie, są także ceny samochodu. Wejdzie do sprzedaży podczas najbliższego weekendu. Citroen liczy, że w ciągu 12 miesięcy (do maja 2003) sprzeda w Polsce 4,5 - 5 tys. tych aut.
Citroen C3 nie jest następcą saxo jeszcze w tym i przyszłym roku oba auta będą sprzedawane równolegle. Saxo będzie jednak tylko trzydrzwiowe.

Dane techniczne

silnik 1,1i 1,4i 1,6i 16v 1,4 HDI 1,4 HDI 16v
moc (KM) 61 75 110 70 92
maks. moment obr (Nm/obr) 94/3200 118/3300 147/4000 150/1750 200/1750
prędkość maks. (km/h) 153 167 192 165 177
przyspieczenie 0-100 km/h (s) 15,9 12,4 9,7 13,4 w trakcie homologacji
średnie spalanie (l/100 km) 6 6,2 6,5 4,2 4,3
cena wersji X (zł) 36 450 - - 44 950 -
cena wersji SX (zł) 38 950 40 800 47 450 48 800 -

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Citroen C3 zdjęcia

Citroen C3 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Citroen C3 opinie

Oceń swoje auto

Ogłoszenia z gratka.pl

Citroen C3 Cena

Części dla marki Citroen

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

561 zł