Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Co może strażnik?

Data publikacji: Autor: Maciej Krzywoszyński

Fot. Robert Kwiatek: Uprawnienia straży miejskiej w stosunku do kierowców znacznie się poszerzyły. Oprócz zakładania blokad na kołach źle zaparkowanych pojazdów, strażnicy mogą też rozmieszczać przy drogach fotoradary i w niektórych sytuacjach zatrzymać p Założenie blokady na koło to nie jedyne uprawnienie strażników miejskich względem kierowców.

Co strażnik miejski, zwany też policjantem municypalnym, może zrobić kierowcy? Aż 99 procent zmotoryzowanych odpowie, zresztą zgodnie z prawdą, że może on założyć blokadę na koło źle zaparkowanego pojazdu. Jak się jednak okazuje, na tym uprawnienia strażników względem kierowców się nie kończą.

 

Gdyby przeprowadzić wśród kierowców sondaż na najbardziej nielubiane profesje, to strażnicy miejscy zajęliby w nim z pewnością pierwsze miejsce, nawet przed policjantami. W przekonaniu większości zmotoryzowanych jedyne zajęcie strażników to zakładanie blokad na koła aut.

 

Przemysław Piwecki, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Poznaniu, przyznaje, że represjonowanie źle parkujących to dla strażników główne zadanie wśród działań na drogach. Główne, ale nie jedyne. W wielu miastach kierowcy mają już dodatkowy powód, żeby nie lubić strażników. Od stycznia tego roku straż miejska ma prawo rozmieszczać przy drogach Fot. Robert Kwiatek: Uprawnienia stra¿y miejskiej w stosunku do kierowców znacznie siê poszerzy³y. Oprócz zak³adania blokad na ko³ach ¼le zaparkowanych pojazdów, stra¿nicy mog± te¿ rozmieszczaæ przy drogach fotoradary i w niektórych sytuacjach zatrzymaæ p fotoradary i obsługiwać je. Policjanci municypalni nie mogą co prawda zatrzymywać pojazdów do kontroli oraz karać kierowców mandatami na miejscu, mogą jednak na podstawie zdjęć z fotoradaru wystawiać mandaty drogą „korespondencyjną”. Po wprowadzeniu tych przepisów fotoradary zaczęły pojawiać się w miastach jak grzyby po deszczu. Straż miejska podlega bowiem zamożniejszym od policji samorządom, które stać na taki wydatek. Do tego inwestycja w fotoradar szybko się zwraca i jest dla miast niezłym źródłem dochodów. Zgodnie z przepisami, gdy policjanci wystawiają mandaty za pośrednictwem wojewody, pieniądze trafiają do budżetu państwa. Jeśli zaś mandat, np. za nadmierną prędkość, wystawi strażnik miejski, pieniądze zasilają konto lokalnego samorządu.

 

Jak już wspomnieliśmy, strażnicy nie mogą zatrzymywać pojazdów znajdujących się w ruchu. Jest jednak jeden wyjątek od tej reguły: strefy zamknięte dla samochodów, np. uliczki starego miasta czy rynek. W takich miejscach strażnik ma prawo zatrzymać samochód i skontrolować niesfornego kierowcę.

 

Jeśli zostaniemy zatrzymani przez strażnika na normalnej drodze, to możemy mieć pewność, że uczestniczy on we wspólnym patrolu z policją. W wielu miastach, np. w Poznaniu, drogówce - mającej za mało radiowozów i policjantów - w patrolowaniu ulic pomagają właśnie strażnicy miejscy. Taki wspólny patrol porusza się radiowozem straży, ale dzięki obecności policjanta ma takie same uprawnienia jak załoga złożona wyłącznie z funkcjonariuszy drogówki.

 

Policjant municypalny, niezależnie od tego, czy pracuje „na drodze”, czy wykonuje inne zadania, ma też prawo (a nawet obowiązek) zatrzymać kierowcę, którego zachowanie sugeruje, że może się on znajdować pod wpływem alkoholu. Strażnicy nie mają jednak uprawnień do kontroli alkomatem (zresztą nie posiadają tych urządzeń) - w takiej sytuacji każdorazowo wzywają więc patrol drogówki.

 

W sytuacjach awaryjnych, np. po wypadkach, policjant municypalny może usprawniać ruch na drodze, przepuszczając pojazdy. Nie ma jednak uprawnień do kierowania ruchem np. na skrzyżowaniu, na którym nie działa sygnalizacja.

 

Niestety, ze swoich dodatkowych uprawnień strażnicy korzystają rzadko. Na co dzień zajmują się raczej „obrączkowaniem” naszych samochodów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Komentarze

  • kierowca (gość)

    dobrze ze straznik nie ma uprawnien takich jak policja bo policjanta to jeszcze trawie na drodze ale tych drugich to wogole bo jak takiemu dac uprawnienia do kontroli jak to zamiast kodeksu to oglada zdiecia bo to czytac nie umie a na kodeks to warczy Do policji to ida z jakims przygotowaniem zawodowym a straznik caly czas mysli ze kierowce na drodze to nalezy tak samo spalowac jak staruszke z jajkam stojaca na placu Dlatego won od kierowcow

  • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości