Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Felietony

Co słychać? Felieton Iwaszkiewicza

Data publikacji: Autor: Jerzy Iwaszkiewicz

Fot. Archiwum W czasie świąt zginęły na drogach 24 osoby, prawie o połowę mniej aniżeli w roku poprzednim, przeszło 300 zostało rannych. Wypadków jest mniej, jednak wskażnik utrzymuje się wszakże na tym samym poziomie. Policja złapała przeszło tysiąc pijanych kierowców. Tysiąc pijanych samochodów. to jakby polska norma na każdy weekend ze świętami na czele.

Jerzy Iwaszkiewicz / Fot. Bartek Syta/Polska PressPolacy są wyjątkowo bezmyślni. Każdemu grozi co najmniej utrata prawa jazdy, albo nawet więzienie a jednak jadą na bani z przekonaniem, że kogo jak kogo, ale ich to na pewno nie złapią. Fachowiec zawsze pozna pijanego. A to jedzie nierówno, a to za wolno, a to wolno prawym pasem i wtedy od razu widać, że jest trafiony.

Tysiąc nietrzeźwych kierowców to polskie nieszczęście. Wjeżdżają na przystanki, zabijają ludzi na pasach, co chwila ktoś ginie. Mandatami 300 i 500 zł karani są też pijani rowerzyści chociaż nie bardzo wiadomo czy ktokolwiek zapłacił. Rowerzysta musi się zresztą trzymać roweru bo inaczej by się przewrócił.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Kupiono w minionym roku w Polsce blisko 340 tys. nowych samochodów. Jak zwykle sprowadzono też przeszło 800 tys. samochodowego złomu. Od lat mówi się aby to ograniczyć, wprowadzić badania techniczne ale nie wiele z tego wynika. Powszechnie mówi się, że jak coś leży w rowie w Europie, szczególnie w Niemczech to znaczy, ze czeka na transport do Polski. Pojawiły się też samochody angielskie z kierownicami z prawej. Jak jedzie samochód z przeciwka i nie widać kierowcy to znaczy, że Anglik. W Anglii przy skrzyżowaniach widnieją napisy "patrz w prawo„ w Polsce kierowcy są nauczeni patrzeć w lewo i prędzej czy póżniej wjadą Anglikiem pod autobus.

Słychać jednak również i dobre rzeczy. Ze strachu przed utratą prawa jazdy kierowcy zaczęli wyrażnie jeżdzić wolniej, prawo jazdy zabierają po przekroczeniu szybkości o 50 km, płaci się wtedy 500 złotych i traci 10 punktów. Wystarczy przejechać się dwa razy i prawa jazdy już prawie nie ma, a egzaminu zdać nie sposób. Senat odrzucił przepis zatrzymywania się przed przejściami dla pieszych ale kierowcy i tak zatrzymują się coraz częściej. Z trudem bo z trudem ale kultura jazdy zaczyna pojawiać się na polskich drogach.

Ranking na rynku wygrała Skoda przed Volkswagenem i Toyotą. Kiedy rozeszły się wiadomości, że Volkswagen oszukuje na toksyczności spalin ludzie zaczęli kupować te samochody. Polacy lubią robić na przekór. Skodą Superb pozwala się wozić ponadto prezes PiS Jarosław Kaczyński. Superb ma świetne zawieszenie i jak prezes jedzie, to może się przy okazji trochę pobujać.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Kris (gość)

    Panie Jerzy, też zauważam poprawę ale dlaczego ma to trwać latami ??? Zabieranie czy zatrzymywanie prawa jazdy to bezsens, i tak jeżdżą. Czytam, że ponad 250 tysięcy jeździ bez innego obowiązkowego dokumentu za którego brak jest nawet wyznaczona kara - 3700pln. Chodzi o ubezpieczenie OC. Nie rzecz w zabieraniu dokumentów bo i bez nich jeżdżą. Należy im zabierać pieniądze !!!! Niech jeżdżą. Po kolejnym odebraniu pieniędzy pójdą po rozum do głowy (jeżeli go mają). Mandaty powinny być drakońsko wysokie. Żadne punkty, po co się bawić w ich liczenie, sprawdzanie itd. Mandaty, najniższy 1000 pln, następne po 5000 pln itd. Założę się, że po kolejnym mandacie będzie uważał. Skoro jeżdżą bez obowiązkowego OC to i bez obowiązkowego prawa jazdy też będą jeździć. Nic nie zabierać, karać finansowo. Ale to ma być karanie a nie udawanie. Ten naród tego nie rozumie. Przemówi do niego wysokość mandatu, który musi być jak sędzia - nieodwołalny !!!

  • stanczyk (gość)

    Prawo formatuje ludzi .. trza brac sprawy na tzw |chłopski rozum| .. jeżeli droga jest pusta , sucha przejrzysta , to jak delikwent przekroczy predkocsc o 20-30 kmh to nie ma dramatu .. Pewnie 3/4 te tych |pijaków| jest już wlasciwie trzezwa i kumata jak sa złapani i dmuchają, maja po prostu |efekt dnia "poprzedniego| ..

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości