Wszystko
o samochodach

Porady / Wyposażenie

Co to jest BAS?

Data publikacji: Autor: Ryszard Cydejko

fot. Mercedes-Benz Prawie 90% kierowców nie naciska z pełną siłą pedału hamulca podczas awaryjnego hamowania. Według psychologów takie zachowanie kierowców wynika z podświadomej obawy przed wpadnięciem w poślizg. Opracowano więc urządzenie, które pomaga w sytuacjach awaryjnych. Nazwano go BAS

Prawie 90% kierowców nie naciska z pełną siłą pedału hamulca podczas awaryjnego hamowania. Według psychologów takie zachowanie kierowców  wynika z podświadomej obawy przed  wpadnięciem w poślizg. Opracowano więc urządzenie, które pomaga w sytuacjach awaryjnych. Nazwano go BAS.

 

fot. Mercedes-Benz Na podstawie wyników badań prowadzonych w placówkach badawczych firm motoryzacyjnych, podzielono kierowców na dwie grupy. Do pierwszej zaliczono  kierowców, którzy nie dociskają pedału hamulca z wystarczająco dużą siłą i przez to nie osiągają maksymalnej skuteczności hamowania. Do grupy drugiej zaliczono tych kierowców, którzy początkowo hamują „nieśmiało”, a gdy widzą, że sytuacja staje się dramatyczna, mocno dociskają pedał hamulca. Co ciekawe, w ten sam sposób reagują również posiadacze samochodów wyposażonych w układ ABS, zapobiegający blokowaniu kół podczas gwałtownego hamowania. Z przeprowadzonych badań wynika również, że umiejętnym używaniem pedału hamulca można skrócić drogę hamowania o 30%.

 

fot. Mercedes-Benz Inżynierowie opracowali więc system, który przejmuje  kontrolę nad procesem awaryjnego hamowania i nazwali go Breake Assistant System, w skrócie BAS. Czujnik mierzy szybkość naciskania pedału hamulca przez kierowcę, rozpoznając, czy hamowanie jest awaryjne, czy też spokojne. Informacja o szybkości naciskania pedału hamulca przekazywana jest do mikroprocesora sterującego. Jeśli sytuacja uznana zostanie za dramatyczną, wówczas praca systemu wspomagania układu hamulcowego jest dodatkowo wzmacniana. Jest to realizowane przez dodatkowe napowietrzenie jednej z komór systemu wspomagania układu hamulcowego. System BAS zawsze połączony jest z układem ABS, bowiem w przeciwnym razie jego działanie doprowadzałoby do poślizgu kół jezdnych.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • marta (gość)

  prosze o wiecej informacji :)

 • gawelekjaroslaw@op.pl (gość)

  mam problemy gdzie jest usterka ktury czujnik pad tzw. Hydraulisz ventil jest zepsuty

 • um (gość)

  ktUry?

 • am (gość)

  pad?

 • mniam (gość)

  ZW

 • Ekspert Link4 (gość)

  BAS zwany potocznie asystentem hamowania przychodzi z pomocą, gdy w trakcie awaryjnego hamowania użyjemy za mało siły by nacisnąć hamulec. Dzięki specjalnym czujnikom wspomaga hamowanie poprzez zwiększenie ciśnienia w układzie hydraulicznym. Dzięki czemu można w pełni korzystać z zalet ABS-u.

 • mordercafutrzaków (gość)

  "Hydraulisz ventil" jest zepsuty - no pewnie wylatał i "pad". Normalna konina :)

 • prymityw (gość)

  najlepiej liczyć na siebie , a nie zasłaniać się systemami które jak zawiodą to ........ do sklepu z wiaderkiem kasy , a ja nie mam żadnych systemów oprócz tego w mózgu i nie miałem jak do tej pory żadnych problemów < to jest tylko wyłudzanie kasy od klientów <

 • twoj stary (gość)

  jebac abs i bas

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości