Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Co to jest benzyna E10?

Data publikacji: Autor: Jerzy Dyszy

Fot: Archiwum Polskapresse W maju tego roku zakończono w Polsce dotowanie (obniżki akcyzy) tzw. biokomponentów dodawanych do paliw. W dalszym ciągu jednak obowiązuje tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy, wymagający od producentów dodawania do paliw określonej części biokomponentów (w tym roku średnio 6,2%, w przyszłym 6,65%).
Jest to jedna z przyczyn, z powodu których wzrastają ceny paliw, bowiem Fot: Archiwum Polskapresse biopaliwa są w produkcji wyraźnie droższe od paliw ropopochodnych. A kierowców czeka wkrótce kolejny problem. Obecne przepisy wymagają by do końca 2013 roku w sprzedaży znajdowało się jeszcze tzw. paliwo E5, czyli obecna benzyna, która ma nie większy niż 5% dodatek biokomponentu (alkoholu etylowego). Takie paliwo traktowane jest w praktyce przez wszystkie silniki benzynowe jak czysty produkt powstały w procesie rafinacji ropy naftowej. Jednak prawo europejskie już teraz dopuszcza dystrybucję benzyny E10 (z 10% dodatkiem alkoholu), co zgadza się z wspomnianymi wyżej wymaganiami NCW.

E10 jest paliwem o największej zawartości alkoholu, jaki jeszcze zaakceptują silniki benzynowe nie przystosowane specjalnie do tego komponentu. Jednak generuje ono ok. 4% mniej energii z jednostki objętości (co powoduje ok. 3% większe zużycie paliwa), poza tym alkohol w tej ilości może, w szczególnych przypadkach, wpływać niekorzystnie na gumowe elementy układu paliwowego, a nawet niektóre aluminiowe części silnika.

W rzeczywistości prawie wszystkie silniki wyprodukowane po roku 2000 są z założenia przystosowane do E10, a więc układy wtryskowe „same” się do niego przystosowują, a osprzęt nie ulega awarii w styku z alkoholem. O nielicznych wyjątkach można dowiedzieć się w autoryzowanych serwisach każdej marki samochodu.

CZYTAJ TAKŻE

Diesel czy benzyna?

Kosztowna pomyłka


Trudniej jest w silnikach starszych, szczególnie gaźnikowych. Będą one wymagały odpowiedniego przeregulowania gaźników i niekiedy wymiany pewnych części osprzętu. Jednak w tylko naprawdę nielicznych przypadkach konieczne będzie wyeliminowanie takie go samochodu z ruchu.

Fot: Archiwum Polskapresse Ponieważ E10 jest droższa w produkcji niż E5, do roku 2014 na pewno nie zastąpi tego paliwa w powszechnej sprzedaży – producenci za wiele by na tym stracili. Jednak wraz z terminem, w którym dystrybucja E5 nie będzie obowiązkowa, należy spodziewać się natychmiastowej wymiany na stacjach tego paliwa na E10 i jednocześnie skokowego wzrostu cen benzyny o kilkanaście groszy za litr. Kierowcy nie będą mieli wyjścia – będą kupować gorszy ale droższy produkt.

Wygląda na to, że mamy jeszcze dwa lata. Właściciele starszych samochodów benzynowych powinni w tym czasie przynajmniej zbadać sytuację i przygotować się na przeregulowanie silnika. Pechowców może czekać wymiana części, a nawet całego silnika lub wręcz samochodu.
Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • daniel (gość)

  ludzie nie tankujcie e10 to jest syf

 • cinek (gość)

  Jak masz samochód syf to nie moja wina, ja w kangoo leje benzyne 95, 98 jak i E85 i E10. Gra jeździ jak i trąbi:)

 • Kierowca (gość)

  To jest wypaczona idea ekologii. E10 zużywa silnik więcej no to nas drożej kosztuje. Paliwo E10 jest droższe w produkcji to nas to wielokrotnie drożej kosztuje. Akcyza leje się więc strumieniem do kasy (nawet nie wiem czyjej - domyślnie przyjmujemy, że budżetowej ale tam dziura w związku z czym kasa wycieka? nie leje się dalej pewnie na ważne potrzeby np. organizacji politycznych, militarnych występów poza granicami kraju). Szkoda, że nikt tak naprawdę nie myśli o ekologii z prawdziwego zdarzenia.

 • bmwDriver (gość)

  i miedzy innymi w ten sposob nas zniszcza i zgnebia. nie bedziemy jezdzic normalnymi samochodami tylko kiankami. a my, zwykli obywatele nie mozemy z tym nic zrobic. caly nasz system dazy do tego, zebysmy byli glabami i nic nie wiedzieli. choc juz teraz malo co wiemy, ale jeszcze myslimy, czego nie bedziemy mogli powiedziec o naszych wnukach za lat 40, jesli nic sie nie zmieni. ludzie obudzcie sie!

 • seat toledo (gość)

  ja ostatnio wlalem ten syf do swojego seata toledo 2,3 v5 i niewiem dalej co ono uszkodzilo auto stracilo moc telepie silnikiem na biegu jalowym. wymienilem sonde,przeplywke,filtr paliwa,pompe paliwa,swiece, i niewiem czy wtryski nie poszly

 • rafi (gość)

  syf te E10 MAM PO TYM PROBLEM Z SILNIKIEM. a wlałem tylko 30 litrów

 • ss (gość)

  Głosowaliście na naszego byłego premiera i jego partię to teraz macie !!!!!!!! mam nadzieje że też odejdą od władzy tak jak i on uciekł do uni europejskiej !!

 • Damian (gość)

  Koledzy gdzie w lubelskim takie paliwo ?

 • Damian (gość)

  Gdzie kupię *

 • Zenek (gość)

  Paranoja; koncerny samochodowe sie ezbogaca a zwykly szaraczek znowu po kieszeni

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości