Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Co wolno motocykliście?

Data publikacji: Autor: łs / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo / x-news Balansowanie między pasami, jazda pomiędzy autami, wyprzedzanie na "podwójnej ciągłej"... Czy manewry wykonywane przez wielu motocyklistów motocyklistów są na bakier z prawem?

Fot. TVN Turbo / x-newsJednoślady ułatwiają szybkie dotarcie do celu nawet w najbardziej zakorkowanej aglomeracji. Ich niewielkie rozmiary pozwalają na lawirowanie między stojącymi w korku samochodami czy wyprzedzanie innych pojazdów bez zmiany pasa ruchu. By dostrzeżenie jednośladu było łatwiejsze, niektórzy kierowcy decydują się na włączenie świateł drogowych.

Powyższe zachowania często są uznawane przez motocyklistów za dozwolone. Jak wygląda to jednak w świetle przepisów prawa i ruchu drogowego?

Jedną z kwestii budzących wątpliwości jest też wyprzedzanie na odcinkach oznaczonych linią ciągłą. Warto pamiętać, że pojedyncza, a nawet podwójna linia ciągła nie jest tożsama z zakazem wyprzedzania. Linia nie może być przekraczana. Jeżeli szerokość pasa ruchu jest wystarczająca, by motocyklista - zachowując bezpieczną odległość - mógł wyprzedzić samochód, manewr jest dozwolony. Oczywiście wyłącznie w sytuacji, gdy wyprzedzanie nie jest zakazane znakiem czy konfiguracją drogi - np. skrzyżowaniem, przejściem dla pieszych czy przejazdem kolejowym.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • MZ (gość)

    Pan policjant chyba nie do konca zna przepisy PRD . Dwa motocykle nie mogą jechac obok siebie . Obok siebie mogą jechac dwa rowery lub rower obok motoroweru , pod warunkiem nieutrudniania ruchu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości