Wszystko
o samochodach

Motocykle / Motocykle

Co wolno motocyklistom?

Data publikacji: Autor: Marcin Lewandowski

Co wolno motocyklistom?

fot. Newspress Motocykle są pojazdami samochodowymi, więc teoretycznie motocyklistów obowiązują je te same przepisy, co kierowców samochodów. Od tej reguły zdarzają się wyjątki i wcale nie jest ich mało. Zobaczcie co wolno motocyklistom, a co robią zdecydowanie bezprawnie.

Jazda pomiędzy samochodami (TAK)
Jedną z największych zalet jazdy na motocyklu w ruchu miejskim jest możliwość omijania stojących w korku samochodów oraz wyprzedzania tych jadących powoli. W Polsce jest to zgodne z przepisami, ale pod warunkiem spełnienia odpowiednich warunków.

Pierwsza sytuacja to omijanie samochodów, czyli sytuacja, gdy stoją one w korku, lub na światłach przed skrzyżowaniem. Druga sytuacja to wyprzedzanie samochodów w korku, czyli podczas ich wolnej jazdy. Motocyklista ma prawo omijać i wyprzedzać auta w ramach tego samego pasa, lub pasem sąsiednim pod warunkiem zachowania bezpiecznego odstępu i utrzymywaniu niezbyt wysokiej prędkości. Podczas wyprzedzania należy się też upewnić, że pojazdy wyprzedzane nie rozpoczęły manewru zmiany pasa.

Jeśli motocykl podczas omijania lub wyprzedzania zmienia pas, powinno to być zasygnalizowane odpowiednim kierunkowskazem. Zabronione jest natomiast najeżdżanie na linię ciągłą, którą można spotkać m.in. tuż przed skrzyżowaniami. Należy też pamiętać, że omijanie i wyprzedzanie pojazdów jest zabronione na przejściach dla pieszych, przejazdach rowerowych, tramwajowych, kolejowych i tuż przed nimi.

Ze względu na płynność ruchu i kulturę jazdy oraz by nie wprowadzać niepotrzebnego zamętu, jednoślady powinny poruszać się pomiędzy dwoma najszybszymi pasami. Wynika to też z ogólnych przepisów, które nakazują omijanie i wyprzedzanie z lewej strony. Praktyka pokazuje też, że ciągła zmiana toru jazdy, czyli agresywne lawirowanie pomiędzy jadącymi samochodami znacznie częściej prowadzi do kolizji, niż jazda stałym torem jazdy pomiędzy samochodami.

Jazda jednośladem pomiędzy samochodami jest dozwolona, ale tylko gdy jest odpowiednio dużo miejsca. Kierowcy aut nie mają obowiązku zjeżdżania z drogi, jest to tylko ich dobra wola. Używanie znaków dźwiękowych i świetlnych, czy „przegazówki” są niedopuszczalne, tak jak popędzanie wolniej jadących motocyklistów.

Mandaty:
- Najechanie ciągłej linii w trakcie omijania aut stojących w korku: 100 zł, 1 pkt.

- Wyprzedzanie z niewłaściwej strony: 200 zł, 3 pkt.

Co wolno motocyklistom?

fot. NewspressParkowanie na chodniku (TAK/NIE)
Motocykle obowiązują te same ogólne przepisy, co samochody. Dotyczy to także parkowania. Przepisy mówią, że wolno parkować na chodniku o ile jego szerokość jest nie mniejsza niż 1,5 metra, a pojazd nie utrudni ruchu pieszym. Problemy pojawiają się w strefach, gdzie miejsca parkingowe są wyznaczone i opatrzone odpowiednimi znakami. W takim wypadku zaparkowanie motocykla poza takim miejscem jest niedozwolone (zdarzają się za to mandaty) i powinien być on postawiony w ramach wyznaczonych miejsc. Z drugiej strony zakaz postoju w miejscach innych, niż wyznaczone określony jest w taryfikatorze wyłącznie w odniesieniu do strefy zamieszkania. Niestety, prawo nie jest tu jednoznaczne.

Mandaty:
- Jazda wzdłuż po chodniku: 250 zł, 0 pkt.
- Naruszenie warunków dopuszczalności zatrzymania lub postoju pojazdu na chodniku: 100 zł, 1 pkt.
- Naruszenie zakazu postoju w strefie zamieszkania w miejscach innych niż wyznaczone: 100 zł, 1 pkt.

Parkowanie za darmo w strefach płatnego parkowania (TAK/NIE)
Motocykl to pojazd samochodowy wyposażony w silnik o pojemności większej niż 50 cm3. Zgodnie z polskimi przepisami motocykle podlegają zatem opłatom w strefach płatnego parkowania. Choć brak praktycznych rozwiązań jak i gdzie należy umieścić bilet parkingowy, część miast nakłada na motocyklistów obowiązek uiszczania opłat (np. Wrocław), inne zaś zrezygnowały z tego wprowadzając zerową stawkę dla motocykli (np. Warszawa). Motorowery, czyli jednoślady z silnikiem o pojemności do 50 cm3, zwolnione są z opłat ustawowo.

Co wolno motocyklistom?

fot. NewspressJazda na długich (NIE)
Dużym problemem ruchu drogowego jest niedostrzeganie przez kierowców samochodów nadjeżdżających motocykli, czego konsekwencją jest wymuszanie pierwszeństwa. Wbrew obiegowym opiniom dzieje się tak także gdy jednoślad porusza się z prędkością niższą od dozwolonej, a skutki i tak są często tragiczne. Dlatego część motocyklistów jeździ na co dzień na światłach drogowych, zamiast mijania. To zachowanie jest niedozwolone i może oślepiać jadących z przeciwka, co w ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić do wypadku.

Mandaty:
- Korzystanie ze świateł drogowych w sposób niezgodny z przepisami: 200 zł, 3 pkt.

Co wolno motocyklistom?

fot. NewspressJazda w kolumnie (TAK)
Ile jednośladów może poruszać się w zorganizowanej kolumnie? Przepisy są w tej materii bardzo dokładne i maksymalna liczba nie może przekraczać 10. Dotyczy to motorowerów, motocykli oraz samochodów. Odstęp pomiędzy kolumnami jednośladów musi wynosić co najmniej 200 metrów. Zalecany sposób jazdy to tzw. zakładka, czyli dwie kolumny obok siebie z przesunięciem. Daje ona największą pewność, że każdy uczestnik kolumny będzie miał odpowiednio dużo miejsca na reakcje i bezpieczne hamowanie.

Jazda buspasem (TAK/NIE)
Buspasy zostały stworzone po to, by usprawnić ruch komunikacji miejskiej. Chodzi o to, by jadąc autobusem do pracy mieć pewność, że zdążymy na czas. Do korzystania z nich są też uprawnieni taksówkarze oraz czasem inne służby. A co z motocyklistami? Generalnie nie ma takiego prawa, choć niektóre polskie miasta (Kraków, Bydgoszcz, Łódź, Gdańsk) zezwoliły jednośladom na korzystanie z pustych przez większą część czasu buspasów. Jest to też lepsze i bezpieczniejsze, niż jazda pomiędzy samochodami, a w razie potrzeby jednoślad może szybko ustąpić miejsca np. pojazdowi uprzywilejowanemu. Ale w większości dużych miast w Polsce jest to zabronione.

Mandaty:
- Niestosowanie się do znaku „początek pasa ruchu dla autobusów”, „pas ruchu dla autobusów” lub „BUS”: 100 zł, 1 pkt.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Zyzio (gość)

  We Wrocławiu już od 2013r. motocykle parkuje się za darmo

 • Michał (gość)

  "Należy też pamiętać, że omijanie i wyprzedzanie pojazdów jest zabronione na przejściach dla pieszych, przejazdach rowerowych, tramwajowych, kolejowych i tuż przed nimi." Zabrania się omijania przed przejazdami kolejowymi, pasem ruchu do jazdy z naprzeciwka. Zabrania się omijania przed przejściem pojazdu, który zatrzymał się aby ustąpić pierwszeństwa pieszym. A przeczytałem tylko dwa akapity ze środka tekstu. Przeczytałem tylko dwa akapity ze środka.

 • Mat (gość)

  W sprawie parkowania motocyklm można więcej niż samochodom (jest to ujęte w prawie drogowym)

 • dth (gość)

  Mat: Podaj proszę numer przepisu który to opisuje.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości