Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Co z OC i AC po sprzedaży używanego auta? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. TVN Turbo/x-news Zasady obowiązywania ubezpieczeń OC i AC po zmianie właściciela pojazdu różnią się między sobą.

Podstawą transakcji jest umowa kupna-sprzedaży samochodu, która stanowi potwierdzenie, że auto zmieniło właściciela. W prawidłowo skonstruowanym dokumencie powinny znajdować się przede wszystkim takie informacje jak: data zawarcia umowy, cena, pełne dane sprzedającego i kupującego, szczegółowe informacje dotyczące pojazdu, oświadczenie o jego stanie prawnym, potwierdzenie kupującego, że zapoznał się ze stanem technicznym auta, pokwitowanie jego odbioru, określenie kto ponosi koszty związane z transakcją, liczba egzemplarzy umowy, podpisy obu stron oraz zapis, że w sprawach nieuregulowanych umową stosuje się przepisy kodeksu cywilnego.

Część informacji zawartych w tak skonstruowanej umowie jest bardzo ważna z ubezpieczeniowego punktu widzenia.

Nowy właściciel może korzystać z OC poprzednika

Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych* po zakupie używanego samochodu prawa i obowiązki wynikające z polisy OC poprzednika „przechodzą” na nowego właściciela.

– W tym kontekście bardzo istotna jest data sprzedaży, określająca, od którego momentu nabywca odpowiada za szkody wyrządzone autem i kto powinien uregulować pozostałą ewentualnie do zapłaty część składki. Co ważne, sprzedający samochód musi na piśmie poinformować ubezpieczyciela o zmianie właściciela w ciągu maksymalnie 14 dni od zawarcia umowy, dzięki czemu OC nie zostanie wznowione na jego dane po zakończeniu okresu ochrony – tłumaczy Damian Andruszkiewicz, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Komunikacyjnych Klienta Indywidualnego w Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Redakcja poleca:

Czy nowe auta są bezpieczne? Nowe wyniki testów zderzeniowych
Testujemy nowego Volkswagena Polo
Niskoprocentowe piwa. Czy można po nich prowadzić auto?

Po zmianie właściciela ubezpieczyciel może dokonać ponownej kalkulacji składki, wykorzystując m.in. informacje o historii polis OC nabywcy. Nowy właściciel samochodu może korzystać z polisy OC otrzymanej wraz z pojazdem do końca jej okresu ubezpieczenia. Zakupu kolejnej polisy OC dokonuje już samodzielnie. W tej sytuacji nie może liczyć, że ubezpieczenie OC zostanie zawarte „automatycznie” (czyli przy braku aktywności z Jego strony). Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy z istnienia tej reguły, a w konsekwencji nieświadomie zostaje bez polisy OC i naraża się na karę za brak ubezpieczenia ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego (UFG). Według zeszłorocznych szacunków UFG ponad 30% łapanych nieubezpieczonych to właściciele, którzy nie zakupili kolejnej polisy OC po zakupie samochodu.

– Należy też pamiętać, że po zakupie pojazdu można zrezygnować z OC poprzedniego właściciela, który otrzyma w takiej sytuacji zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Ochrona przestaje obowiązywać w momencie złożenia wypowiedzenia umowy. W takiej sytuacji, aby zachować ciągłość ubezpieczenia OC, najlepiej w tym samym momencie zakupić nową polisę OC z datą początku ochrony od dnia następnego po dniu złożenia wypowiedzenia. Najlepiej jednak mieć już zawczasu kupioną inną polisę, bo to na pewno pozwoli uniknąć kary – dodaje Damian Andruszkiewicz z Compensy.

AC bez kontynuacji po zakupie auta

Zdecydowanie inne są formalności w przypadku autocasco (AC), które jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Tym samym nie dotyczą go przepisy wspomnianej ustawy, a każdy ubezpieczyciel samodzielnie określa warunki dla oferowanego AC. Co z tego wynika? Zazwyczaj odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń kończy się wtedy, gdy klient traci prawo własności pojazdu, np. sprzeda go czy przekaże w formie darowizny. Niektóre zakłady ubezpieczeń dopuszczają przeniesienie umowy AC na nowego właściciela, jednak tego typu rozwiązanie nie jest regułą. Oznacza to, że w większości przypadków nowy właściciel pojazdu dokonuje zakupu AC na własną rękę. Takie same zasady, jak w przypadku AC, dotyczą innych ubezpieczeń dobrowolnych związanych z posiadaniem pojazdu, jak np. NNW czy ASSISTANCE.

Źródło: Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Seweryn (gość)

  odkupując auto miałem jeszcze ważną polisę do lipca. Niestety ubezpieczenie było dla mnie za drogie i mam teraz od Yanosika

 • Typer (gość)

  @Seweryn - jak to ubezpieczenie od Yanosika?? a to nie aplikacja antyradarowa - od kiedy prowadzą też ubezpieczenia?

 • @Typer (gość)

  "Kumaty" to ty nie jesteś ;)

 • ciekawe (gość)

  TO MUSISZ ZOBACZYĆ SZOK ODJECHANE SUPER https://www.youtube.com/watch?v=eKQEouP3wlw

 • Seweryn (gość)

  @Typer, jakiś czas temu prowadzą ubezpieczenia. Na początku było samo OC, ale teraz też jest AC i NNW. Wszystko w jednym miejscu. A co do ubezpeczenia jeszcze to liczy się styl jazdy, im lepiej tym oferta lepsza. Poki co jestem zadowolony

 • kumaty_inaczej (gość)

  Inwigilacja stylu jazdy na całego przez Yanosika. Gorzej jak za komuny. Przez takich "kumatych" wszyscy ubezpieczyciele wprowadzą ten system, to kwestia czasy. Za parę groszy, ludzie sami zakładają sobie obrożę ze smyczą na yądra.

 • Superpolisa (gość)

  Najlepiej skorzystać w takiej sytuacji z porównywarki ubezpieczeń. To nic nie kosztuje, a łatwo sprawdzić, jak duże różnice mogą być między poszczególnymi ubezpieczycielami. W szczególności dotyczy to właśnie ubezpieczenia AC. A czy warto? Proszę pamiętać, że AC to najczęściej nie tylko ochrona przed kradzieżą czy stłuczką z naszej winy - to też ochrona przed kosztami spowodowanymi przez sytuacje trudne do przewidzenia, jak np. spadające w wyniku wichury drzewo. O zasadach obowiązywania ubezpieczeń OC i AC można dowiedzieć się u danego ubezpieczyciela, który odpowie na wszystkie pytania.

 • ziomek (gość)

  Seweryn - mnie Yanosik policzyl tyle za OC, co PZU za pakiet AC+OC+NW+ASS - sorry ale slaba ta ich oferta...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości