Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Co z tą kratką?

Data publikacji: Autor: Maciej Pobocha

Fot. Rafał Klimkiewicz: W wyniku błędu w nowelizowanych przepisach o podatku od towarów i usług przy zakupie każdego samochodu z zamontowaną kratą można by odliczać 100 proc. VAT-u. Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług umożliwia pełne odliczanie VAT-u od wszystkich samochodów z zamontowaną kratką.

Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, umożliwia pełne odliczanie VAT-u od wszystkich samochodów z zamontowaną kratką. Jest więc lepiej, niż można było przypuszczać, ale pomysłodawcy ustawy już sami przyznali, że to pomyłka i będą chcieli to zmienić.

 

Zmiany przepisów o podatku od towarów i usług dotyczyły m.in. zdefiniowania pojęcia "samochód dostawczy". W przypadku zakupu takiego właśnie auta można odliczać 100 proc. VAT-u.   Fot. Rafa³ Klimkiewicz: W wyniku b³êdu w nowelizowanych przepisach o podatku od towarów i us³ug przy zakupie ka¿dego samochodu z zamontowan± krat± mo¿na by odliczaæ 100 proc. VAT-u.

 

Według autorów nowelizacji za samochód dostawczy uznany ma być pojazd z jednym tylko rzędem siedzeń z zamontowaną za nim trwałą przegrodą – kratą lub szybą. W przypadku aut z dwoma rzędami siedzeń VAT można będzie odliczać tylko wtedy, gdy część bagażowa jest dłuższa od pasażerskiej.

 

Przestrzeń ta ma być mierzona po podłodze pomiędzy przednią a tylną szybą. Oznacza to, że zawsze będzie ona większa niż 50 proc. długości pojazdu. Tym samym każde auto z dwoma rzędami siedzeń i trwałą przegrodą zamontowaną za nimi jest samochodem dostawczym i przy jego zakupie można odliczać VAT w całości!

 

Czy pomysłodawcom nowelizacji aby o to chodziło? Na razie przyznają, że popełnili błąd i zapowiadają, że chcą to naprawić.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Komentarze

  • Krecik (gość)

    Tych wszystkich co wymyslili te kratki i teraz przy nich tfoorczo kombinują, należałoby wsadzić za... kratki. Jak kogoś niebiosa nie lubią, to mu rozum odbierają. Niech w te Święta zstąpi na tych biednych ludzi łaska mądrości.

  • Radzoo (gość)

    a gdyby pozwolili ludziom odliczac VAT od samochodów osobowych również (i paliwa) to zdziwiliby sie jak rozwinęłaby sie gospodarka. Ale na to nie starcza im wyobraźni. Widzą tylko 1000 luksusowych samochodów prezesów (którzy zawsze beda je mieli) a nie widzą 100 000 małych firm które do prowadzenia działalności i życia potrzebują tylko jeden samochód. I to mały zresztą.

  • tadzio (gość)

    najprościej wrócić do definicji pojazdów obowiązującej 20 lat temu tj. ciężarowe pow. 3,5t i sprawa jasna.Ale co na to biznesmeni (czyt. cwaniaczki), którzy wolą aby budżet czyli my, dorzucił trochę do nowego auta osobowego.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości