Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Co z tymi cenami?!

Data publikacji: Autor: łm

fot. Andrzej Grygiel Nie ma dobrych wiadomości dla kierowców. Mimo zapowiedzi zwiększenia wydobycia ropy przez OPEC ceny paliw nie przestaną rosnąć.

Mogłyby spaść wtedy, gdyby resort finansów wprowadziłby dalszą obniżkę akcyzy.

fot. Andrzej Grygiel Dziś w Libanie rozpoczyna się nadzwyczajne posiedzenie ministrów krajów OPEC. Temat rozmów dotyczy tylko jednego: co zrobić, aby ceny ropy spadły poniżej 30 dolarów za baryłkę. Na razie przekraczają 40.

Zdaniem analityków problem nie leży tylko w wielkości produkcji. Byron Folltown z Międzynarodowej Giełdy Paliwowej w Londynie twierdzi, że czwarta część obecnej ceny baryłki, to cena strachu że nie uda się jej przetransportować. Gdyby sytuacja na Bliskim Wschodzie była stabilna, za baryłkę w Nowym Jorku płacono by nie więcej niż 32-35 dolarów

Na razie nic nie wskazuje na polepszenie sytuacji w krajach roponośnych. Po weekendowym zamachu w Arabii Saudyjskiej kiedy to islamscy terroryści zamordowali 22 osoby ceny ropy ponownie zaczęły ponownie iść w górę. W środę za baryłkę arabskiej ropy płacono w Nowym Jorku 42,45 dolara – to kolejny rekord.

Wyjściem z sytuacji byłoby zwiększenie wydobycia na Bliskim Wschodzie. Według Arabii Saudyjskiej produkcja surowca powinna wzrosnąć o 2,5 do 3 mln baryłek na dobę.


Analityków mówią, że zwiększenie produkcji ropy to zbyt mało, i że znacznie ważniejsze jest uspokojenie sytuacji w regionie. O tym co się stanie z cenami paliw na polskich stacjach benzynowych specjaliści wypowiadają się bardzo ostrożnie. Zdaniem wielu nadchodzące wakacje dla zmotoryzowanych mogą być bardzo kosztowne, a ceny paliw mogą wrócić do poziomu 4 zł za litr benzyny 95 oktanowej.

 

Czy jest szansa na obniżenie cen paliw? Przedstawiciele koncernów sugerują, że wszystko zależy od Ministerstwa Finansów, które może zredukować akcyzę. Resort finansów nie mówi nie. - Ministerstwo pozostaje otwarte na kwestie stabilizacji cen - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Raczko. Obecnie przeprowadzane są analizy skutków pierwszej obniżki akcyzy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości