Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Co zrobić, gdy latem auto się przegrzewa?

Data publikacji: Autor: Grzegorz Wojtyrowski

 Wakacje to okres wysokich temperatur. Paląca się czerwona kontrolka wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej oznacza, że silnik się przegrzał.

Niektóre samochody ze względów oszczędnościowych pozbawione są wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej. Kiedy zapali się czerwona kontrolka, bywa już za późno - silnik się przegrzał.

 

Jednak większość samochodów ma taki wskaźnik. Co zrobić, jeśli podczas normalnej jazdy wskazówka wkroczy na pole oznaczone kolorem czerwonym. Jest to sytuacja bardzo szkodliwa dla jednostki napędowej, więc trzeba wyłączyć zapłon, ostudzić silnik i szukać przyczyny. Może nią być zbyt niski poziom płynu chłodzącego spowodowany wyciekiem.

 

Często przyczyną bywa niesprawny termostat. Ważnym czynnikiem, o którym się zapomina, jest zanieczyszczenie radiatora chłodnicy przez brud i owady przedostające się w czasie jazdy przez kanały wlotu powietrza. Zamykają one drogę przepływającemu strumieniowi powietrza, a wtedy chłodnica osiąga tylko część swej sprawności. Jeśli nasze poszukiwania nie odniosą skutku należy udać się do warsztatu w celu usunięcia usterki, gdyż przegrzanie silnika, może spowodować poważną awarię.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

  • Amisz (gość)

    pochopne wyłączenie silnika może być jeszcze bardziej, szkodliwe, gdyż wówczas jeszcze bardziej podniesie się temperatura - radzę zanim się zgasi silnik sprawdzić bezpieczniki, płyn itd. to częsta przyczyna

  • fafik (gość)

    i jak jest mozliwosc to wyjechac gdzies na trase itp. i spokojnie przejechac.mam nadzieje ze wiadomo dlaczego :))

  • joo (gość)

    amisz ja bym nie radził sprawdzac płynu chłodzacego kiedy prawie sie gotuje tempactwo

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości