Co jest lepsze: kredyt czy leasing?

Henryk Sadowski
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Zastanawiając się nad najlepszą dla nas formą finansowania zakupu auta, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych różnic między nimi.

Zastanawiając się nad najlepszą dla nas formą finansowania zakupu auta, musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych różnic między nimi.

 

Zbigniew Szczygielski, dyrektor do spraw leasingu i kredytu samochodowego w Gold Finance, wymienia podstawowe różnice między obiema formami finansowania zakupu własnego samochodu.

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum

 

W kredycie możemy kupić pojazd, którego wiek nie kwalifikuje go do leasingu. W przypadku nowych pojazdów okres kredytowania może sięgać nawet 10 lat. Możemy również wziąć kredyt na samochód, którego jesteśmy już właścicielem - to tzw. refinansowanie zakupu, możliwe jest zarówno dla osób fizycznych, jak i dla przedsiębiorców.

Bank udzieli kredytu na dowolną kwotę, tymczasem dla firm leasingowych mile widziane jest, by leasingowany pojazd kosztował przynajmniej 50 tys. zł.

Wkład własny klienta w przypadku kredytu samochodowego standardowo może wynosić nawet 0 proc., podczas gdy w leasingu musimy dysponować kwotą minimum 10 lub nawet 20 proc.

Bank może skredytować prowizję bankową, ubezpieczenie oraz "inne potrzeby kredytobiorcy związane z eksploatacją", co oznacza, że możemy otrzymać kredyt na kwotę większą niż wartość pojazdu.

Skredytować możemy samochody niezależnie od źródła nabycia (faktura VAT, VAT - marża, umowa kupna-sprzedaży), natomiast leasing możliwy jest tylko dla pojazdów nabywanych na fakturę VAT.
Istnieje możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, wcześniejsza spłata leasingu ze względów podatkowych jest natomiast dość trudna i nie zaleca się wcześniejszego zakończenia umowy przed upływem 40 proc. normatywnego okresu amortyzacji.

Co zatem wybrać: kredyt czy leasing? - Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, obydwie formy finansowania mają swoje zalety. Jeśli zachodzi jedna z okoliczności, które wykluczają leasing lub jeśli zależy nam na możliwości spłaty zobowiązania w każdym czasie, sprawa jest prosta.

Jeśli auto nabywamy na fakturę VAT lub umowę-kupna sprzedaży oraz jeżeli chcemy zawrzeć umowę na okres co najmniej 5 lat - również dobrym wyjściem jest kredyt - mówi Zbigniew Szczygielski. Dodaje, że w innych przypadkach należy przeanalizować wszystkie za i przeciw każdego z tych rozwiązań.
Analizując koszty kredytu i leasingu, musimy wziąć pod uwagę wysokość oprocentowania w kredycie, prowizję bankową, opłatę przygotowawczą, a i koszty dodatkowe, uzależnione od specyfiki oferty każdej instytucji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty