Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Cofanie licznika. Czy surowe kary odstraszyły tych, którzy manipulowali przebiegiem auta? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Jakub Mielniczak Nawet pięć lat więzienia grozi w Polsce od połowy 2019 roku za cofanie licznika w samochodzie. Policjanci mają również obowiązek kontrolowania i spisywania liczników kierowców. Z dostępnych danych wynika jednak, że średnia liczba przejechanych kilometrów jest niemal identyczna zarówno wśród aut nowych, jak i tych starszych, jeśli porównamy rok 2018 i 2020.

 - Myślę, że na poziomie samochodów krajowych możemy zaryzykować stwierdzenie, że ten problem został rozwiązany. Następny krok to rozwiązanie go na poziomie aut importowanych - powiedział Przemysław Vonau z OTOMOTO. Z samochodów sprowadzanych np. z Niemiec nie jest bowiem możliwe sprawdzenie przebiegu z wykorzystaniem organów władzy i systemu informatycznego, jak ma to miejsce w Polsce.

Cofanie licznika. Zmiany prawa

Od 25 maja 2019 roku mamy w polskim systemie prawnym nowe przestępstwo polegające na zmianie wskazań licznika samochodu, ingerencji w prawidłowość pomiaru oraz zleceniu innej osobie dokonania zmiany wskazań licznika lub ingerencji w prawidłowość pomiaru. Zgodnie z nowym art. 306a Kodeksu Karnego przestępstwo to jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności, a w przypadku tzw. mniejszej wagi karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Cofanie licznika. Czy do tej pory kręcenie liczników nie było przestępstwem?

Przed wejściem w życie nowych przepisów samo działanie polegające na zmianie wskazań licznika nie było przestępstwem. Za przekręcenie licznika można było odpowiadać karnie, na podstawie art. 286 Kodeksu karnego, czyli popełniając przestępstwo oszustwa. Wymagało to jednak udowodnienia osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez doprowadzenie klienta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia go w błąd. Krótko mówiąc – trzeba było po prostu sprzedać samochód z przekręconym licznikiem, osiągając za niego wyższą niż należna cenę i zatajając ten fakt przed klientem. A to było bardzo trudno udowodnić.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Ogromnym problemem były również warsztaty w biały dzień oferujące usługi kręcenia licznika np. pod nazwą „korekta licznika”, czy „weryfikacja przebiegu pojazdu”. W starym stanie prawnym ściganie takich osób było bardzo trudne, ponieważ nie popełniali oni bezpośrednio przestępstwa oszustwa, a jedynie w nim „pomagali. I trzeba było im udowodnić, że wiedzieli jakie konkretnie oszustwo miałoby nastąpić – czyli kto byłby sprawcą i kto pokrzywdzonym. Było to w praktyce niewykonalne.

Cofanie licznika. Co zmieniają nowe przepisy?

Nowe przepisy, obowiązujące od 25 maja 2019 roku powodują, że nie trzeba nikomu udowadniać oszustwa. Sam fakt ingerencji we wskazania licznika jest już przestępstwem. Tak jak nie wolno przerabiać żadnych dokumentów bez względu na cel, tak nie wolno teraz zmieniać wskazań licznika samochodu. I przestępstwo popełnia nie tylko ten, co licznik przekręca, ale także ten kto takie zmiany zleca.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • liukass (gość)

  Gdzie tam ciągle są odważni, którzy się w to bawią i nie zważają na nic

 • Bartek (gość)

  Nadal cofają i kar się nie boją, dlatego jak kupować auto to dobrze je sprawdzić. Ja kupiłem swoją auris od salonu toyoty, ktoś wziął i zostawił w rozliczeniu, przebieg i historia auta jednak jest jasna

 • Amzel (gość)

  Cofanie licznika w autach polskich to nadal nagminna sprawa proszę tylko zobaczyć W internecie sprzedawane auto 10lat jeździ na firmie i ma na liczniku w okolicy 200 tysięcy i wydaje się że jest to lakomy kąsek bo są dobre pieniadze

 • Komentarz usunięty.
 • J (gość)

  Przepis jest dobry, bo nawet jeśliby tylko w częsci miałoby być ukrócenie tego procederu cofania to i tak to gra warta swieczki. Ale zabawne sytuacje też się zdażają, mianowicie jeśli policjant sprawdza przebieg w 20 letnim suzuki swift ktory już na oko wydaje się leciwy i dni lub dokładniej miesiące od zezlomowania są policzone :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości