Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Cofanie licznika - legalne czy nie?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Po zakupie używanego auta może się okazać, że samochód ma cofnięty licznik. Nierzadko może to być nawet 100 tys. kilometrów mniej jak w rzeczywistości. Czy w takiej sytuacji sprzedający dopuścił się oszustwa?

Fot. Archiwum Właściciel auta może cofać licznik, nie jest to zabronione. Jednak od 1 stycznia 2014 r. w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu technicznym musi znaleźć się informacja o przebiegu auta. W przypadku wątpliwości co do przebiegu auta możemy sprawdzić tę informację na stacji diagnostycznej, która przeprowadzała przegląd samochodu.

O ile kierowca może korygować stan licznika, to nie może pominąć informacji o tej korekcie przy sprzedaży auta. Zatajenie informacji o cofnięciu licznika w celu sprzedania pojazdu za wyższą cenę jest oszustwem.

Wprowadzenie nabywcy w błąd co do przebiegu auta wypełnia znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem kto celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu, zatem osoba pokrzywdzona powinna złożyć zawiadomienie do organów ścigania.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Jakie konsekwencje można wyciągnąć wobec nieuczciwego sprzedawcy? Można żądać zwrotu części pieniędzy, albo złożyć zawiadomienie na policję o popełnieniu przestępstwa. Oszustwo trzeba jednak udowodnić. Sprawcy trzeba udowodnić, że działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, więc nieuczciwi sprzedawcy mają możliwość kombinowania i wykazywania, że to nie oni dokonali korekcji licznika, a jeśli już, to ich celem nie było osiągnięcie korzyści majątkowej. W prawie karnym rządzi zasada domniemania niewinności, więc to oskarżyciel musi udowodnić cel działań sprawcy, a także zamiar bezpośredni lub ewentualny, czyli wprowadzenie w błąd kupującego albo przynajmniej godzenie się na to. Z kolei niekorzystne rozporządzenie własnym mieniem to zawarcie umowy sprzedaży i zapłacenie zawyżonej ceny w stosunku do wartości auta.

Udowodnienie przestępstwa należy do prokuratora, ale w interesie poszkodowanego leży dostarczenie organom ścigania dowodów. Co może pełnić taką rolę? Dowodem może być np. zeznania świadków, czy zawarta umowa.

Pokrzywdzony może skorzystać z uprawnień z tytułu rękojmi, czyli może żądać obniżenia ceny albo odstąpić od umowy. W przypadku sprzedaży konsumenckiej ma na to dwa lata od wydania towaru, w innych przypadkach tylko rok. Posiada także prawo do dochodzenia odszkodowania, jeżeli poniósł on szkodę, musi jednak udowodnić winę sprzedawcy.

Podstawa prawna:

Art. 286  par 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (Dz.U. nr 88. poz. 553 z późn. zm.)

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Tom (gość)

  Ale książek serwisowych chyba też nie można fałszować, a i tak podrabiają: https://youtu.be/L0v6ULuPJE8

 • tadzik (gość)

  Licznik to licznik..... ale podrabianie podpisów to przestępstwo.... w Polsce każde auto czy ma 7 lat czy 27 ..... ma na liczniku do 200 tys przebiegu.

 • dziadek (gość)

  dokonuję wymiany silnika, bądź dokonuję kapitalnego remontu silnika -> to jaki wówczas przebieg ma być?? teoretycznie "koła" mają to co mają, a silnik - niemowlak. co wówczas?

 • adam (gość)

  Czemu pokazane są liczniki od Uno? Rzadko kręcą :P

 • Faraon (gość)

  Ciekawy artykuł. Napiszcie kolejny o jakiejś wygranej sprawie klienta, który kupił używkę z cofniętymi zegarami.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości