Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Cofanie licznika. Przebieg auta. Patologiczne zjawisko nagle ustało?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Pixabay Od kilku miesięcy fałszowanie przebiegu liczników samochodowych jest przestępstwem. Jak na razie liczba postępowań nie jest zbyt wielka.

25 maja 2019 roku w Kodeksie Karnym pojawił się zapis o fałszowaniu przebiegu liczników. Zgodnie z artykułem 306a & 1 Kodeksu Karnego „kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar postanowił sprawdzić, jakie są efekty działania nowego prawa. Jednak w Ministerstwie Sprawiedliwości, które przygotowało nowelizację KK (za penalizacją fałszowania liczników gorąco optował minister Zbigniew Ziobro) niczego się nie dowiedziano. Pytających odesłano do Komendy Głównej Policji.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Według danych udostępnionych Samarowi przez Komendę Główną Policji, w okresie od stycznia do września 2019 roku wszczętych zostało 26 postępowań w związku ze złamaniem paragrafu 1 art. 306a. Do końca III kwartału tego roku zakończono 12 postępowań, jednak zaledwie w trzech przypadkach skierowany został wniosek o wniesienie do sądu aktu oskarżenia.

W pozostałych dziewięciu przypadkach wnioskowano o umorzenie postępowania: w dwóch - z powodu niewykrycia sprawcy, a w siedmiu - z braku znamion czynu zabronionego.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Łuki (gość)

  W sumie i tak wolałbym chyba kupić używane auto od firmy, która jest w stanie przedstawić mi pełną historię samochodu, wraz ze wszystkimi wykonanymi przeglądami. A tak jest chyba wyłącznie w przypadku samochodów po kontraktach leasingowych. One na pewno były serwisowane w ASO, bo wymagała tego umowa leasingowa i na pewno nikt nie grzebał przy ich przebiegu, bo był on dokładnie ewidencjowany. Zresztą można sobie to sprawdzić w pierwszej lepszej firmie sprzedającej takie auta, np. Master1

 • Janusz (gość)

  Wszystko fajnie, tylko co w przypadku jak się diagnosta pomyli. Ja przejechałem w ciągu roku niecałe 4500 km i diagnosta się pomylił. Sprawdzam po kilkudziesięciu dniach w historii pojazdu, a tam że przejechałem ponad 70000 km. I co, wróciłem na stację do diagnosty i się okazało, że nie można zmienić wpisu. A teraz mam w historii, że 2017 - 130200km, 2018 - 201420km, 2019 - 137900km. A ile jest osób, które nie sprawdzą historii pojazdu i niewiedzą o błędzie.

 • Roman (gość)

  U mnie to samo "Janusz" - Diagnosta na przeglądzie się pomylił dwa lata temu dobijając mi 40 tyś. km. I nic się nie dało z tym zrobić, bo zorientowałem się za późno, poza tym diagnosta i szef stacji powiedział mi, że nie przewidziano możliwości zmiany danych. I stałem się oszustem, pomimo że byłem uczciwym obywatelem.

 • Dawid (gość)

  Łuki, I tu się grubo myślisz, kupowałem w Aso insignie za 60000 tyś. Wszystko niby super extra auto, zaniepokoiła mnie mała plamka przy dachu, raczej zaciek. Ściaglem fachowca do Aso i okazało się że mial przeszczepiony cały dach. Pytam się gościa z Aso o to, a on mi na to" A co by Pan chciał kupić za 60000 tyś. Cena rynkowa wtedy byla około 70000 tys. Auta szukałem 7 miesięcy. 90% to kręcone liczniki 10% to wraki byle by tylko jeździło i ładnie wyglądało. W Aso znalazłem 7 aut z kręconym licznikiem. Wszystkie auta 2-3 letnie.

 • M (gość)

  Witam. Zwracam się do Państwa o pomoc zbieram na zabieg przepukliny kręgosłupa męczą mnie straszne bóle i rwa kulszowa leki typu tramal nie pomagają odmówiono mnie świadczenia rehabilitacyjnego nie mogę chodzić proszę o jakieś dobrowolne wpłaty osoby dobroduszne na mój numer konta 39102033780000160203308087 z góry serdecznie dziękuję. LICZY SIĘ KAŻDA KWOTA...

 • Maro (gość)

  A u mnie diagnosta zapomniał spisać licznika i wpisał identyczny przebieg jaki był rok wcześniej. W ciągu roku nie przejechałem ani kilometra :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości