Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Cofanie licznika. Przestępstwo czy wykroczenie? Jaka kara za korektę licznika?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Od stycznia 2020 roku policjanci w czasie kontroli drogowych sprawdzają także wskazania licznika pojazdu i porównują je z danymi w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Cofanie licznika. Zmiany prawa

Od 25 maja 2019 roku mamy w polskim systemie prawnym nowe przestępstwo polegające na zmianie wskazań licznika samochodu, ingerencji w prawidłowość pomiaru oraz zleceniu innej osobie dokonania zmiany wskazań licznika lub ingerencji w prawidłowość pomiaru. Zgodnie z nowym art. 306a Kodeksu Karnego przestępstwo to jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności, a w przypadku tzw. mniejszej wagi karą pozbawienia wolności do lat dwóch.

Cofanie licznika. Czy do tej pory kręcenie liczników nie było przestępstwem ?

Przed wejściem w życie nowych przepisów samo działanie polegające na zmianie wskazań licznika nie było przestępstwem. Za przekręcenie licznika można było odpowiadać karnie, na podstawie art. 286 Kodeksu karnego, czyli popełniając przestępstwo oszustwa. Wymagało to jednak udowodnienia osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez doprowadzenie klienta do niekorzystnego rozporządzenia mieniem za pomocą wprowadzenia go w błąd. Krótko mówiąc – trzeba było po prostu sprzedać samochód z przekręconym licznikiem, osiągając za niego wyższą niż należna cenę i zatajając ten fakt przed klientem. A to było bardzo trudno udowodnić.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Ogromnym problemem były również warsztaty w biały dzień oferujące usługi kręcenia licznika np. pod nazwą „korekta licznika”, czy „weryfikacja przebiegu pojazdu”. W starym stanie prawnym ściganie takich osób było bardzo trudne, ponieważ nie popełniali oni bezpośrednio przestępstwa oszustwa, a jedynie w nim „pomagali. I trzeba było im udowodnić, że wiedzieli jakie konkretnie oszustwo miałoby nastąpić – czyli kto byłby sprawcą i kto pokrzywdzonym. Było to w praktyce niewykonalne.

Cofanie licznika. Co zmieniają nowe przepisy?

Nowe przepisy, obowiązujące od 25 maja 2019 roku powodują, że nie trzeba nikomu udowadniać oszustwa. Sam fakt ingerencji we wskazania licznika jest już przestępstwem. Tak jak nie wolno przerabiać żadnych dokumentów bez względu na cel, tak nie wolno teraz zmieniać wskazań licznika samochodu. I przestępstwo popełnia nie tylko ten, co licznik przekręca, ale także ten kto takie zmiany zleca.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Marko (gość)

  Pomimo tych kar i zakazów cały czas jest problem z tymi kręconymi licznikami. Dlatego ja już kilka lat temu obiecałem sobie, że nie będę kupował żadnych samochodów sprowadzanych z zagranicy. Nigdy nie wiesz co i kto przy nim kręcił. Jak mam kupować używane to tylko takie po kontrakcie leasingowym. One są najczęściej z polskich salonów i muszą być serwisowane w ASO, więc o ich stan techniczny możesz być spokojny.

 • Sandi (gość)

  Niekoniecznie powyższa teza jest prawdziwa. Właściciele flot samochodowych eksploatują pojazdy na maxa. Proceder wygląda tak: auto jeździ przez rok (60 - 80 tys przebiegu w rok) następnie licznik jest cofany do około 20 i auto jedzie na przegląd do serwisu. Tam jest wpisywany do systemu przebieg spisany z licznika i potem tak samo przez dwa kolejne lata. Po czymś takim auto z wymienianym olejem raz na 60-80 tys km. trafia na rynek wtórny. Oficjalny przebieg auta to 60-90 tyś km, rzeczywisty około 250 - 280 tys km. Właściciel floty zaoszczędził na co najmniej ośmiu przeglądach na każdym aucie przez okres trzech lat leasingu - to ogromny zysk. A przyszły nabywca auta krajowego żyje w przekonaniu, że udało mu się kupić super auto na długie lata. Oczywiście serwisy doskonale wiedzą o procederze, ale nikt nie chce tracić klienta flotowego i biznes się pięknie kręci.

 • Asior (gość)

  Auto jest moją własnoscią i moge zrobić z nim co zechcę. Licznik też jest moją własnoscią i mogę sobie nim kręcic do woli. To jest oczywiste!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości