Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Cofanie licznika. Uwaga na pomyłki diagnostów

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Pixabay.com Od 1 stycznia obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego, w ramach których policjanci podczas kontroli drogowej dodatkowo sprawdzają stan licznika. Odczytaną wartość przesyłają do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a następnie uzyskują informację zwrotną o stanie licznika podczas ostatniego jego odczytu.

Do 5 lat więzienia grozi właścicielowi busa, którym w w Golubiu-Dobrzyniu,dzieciaki miały jechać na wycieczkę. Podczas kontroli policjanci zweryfikowali stan licznika i okazało się, że wskazuje o tysiąc kilometrów mniej niż podczas ostatniego badania technicznego. W związku z czym pojazd nie został dopuszczony do ruchu, a dzieci w podróż pojechały sprawnym autokarem.

Niewykluczone, że w tym przypadku zaszła pomyłka. Internauci zauważyli, że żaden właściciel pojazdu nie będzie cofał licznika "zaledwie" o 1000 kilometrów. Trudno stwierdzić jak było w tym przypadku, ale warto pamiętać, aby skontrolować czy diagnosta prawidłowo spisał stan drogomierza.

Wartość przebiegu wpisaną przez diagnostę znajdziemy na papierowym potwierdzeniu, które otrzymujemy po dokonaniu przeglądu pojazdu.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Jaka kara za cofanie licznika? 

Przepisy obowiązujące od 25 maja 2019 składają się z dwóch części – części „administracyjnej” oraz części karnej. Część karna to wprowadzenie do Kodeksu karnego zupełnie nowego typu przestępstwa. To to art. 306a Kodeksu karnego:

§1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w ust. l. §3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu kreślonego w §1 lub §2,podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

W przepisie wprost wskazano, że karze będzie również podlegał zlecający fałszowanie wskazań licznika. Ukróci to przemysł „cofania liczników” i oferowania tego typu usług na rynku.

Zobacz także: Taki jest Opel Corsa szóstej generacji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości