Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Cofanie liczników. Proceder ma być karany więzieniem

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jakub Mielniczak Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian w kodeksie karnym, w którym chce karać za cofanie licznika. Grozić może do pięciu lat więzienia i to nie tylko zlecającemu oszustwo.

Za każde przekręcenie licznika ma grozić od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. Karę ma ponieść zarówno zlecający oszustwo, jak i wykonawca, czyli np mechanik.

Taka sama kara - od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - będzie grozić wtedy, gdy właściciel samochodu nie zgłosi w stacji kontroli pojazdów faktu wymiany całego licznika na nowy.

W projekcie podkreślono, że licznik przebiegu całkowitego pojazdu obejmuje zarówno licznik dokonujący pomiar w kilometrach lub milach, jak też licznik dokonujący pomiar w motogodzinach.

Wątpliwości

Proponowane przepisy nakładają na właściciela lub posiadacza pojazdu obowiązek zgłoszenia faktu wymiany licznika oraz zgłoszenia się do stacji kontroli pojazdów. Problem jaki w tym zakresie dostrzega Związek Dealerów Samochodów polega na tym, że w przypadku przedsiębiorców posiadających duże floty samochodowe mogą oni nie posiadać w przewidzianym  terminie informacji o fakcie wymiany. W związku z tym proponuje się wprowadzenie obowiązku poinformowania właściciela lub posiadacza przez osobę dokonującą wymiany (warsztat) o fakcie wymiany w odpowiednim terminie.

Redakcja poleca: Najpopularniejsze używane auta za 10-20 tys. zł

Związek wskazał też, że w związku z planowanym w proponowanym art. 129L ustawy – Prawo o ruchu drogowym zwiększeniem ilości podmiotów uprawnionych do kontroli stanu licznika (policja, żandarmeria, straż graniczna) polegającej na „odczycie” rodzi się pytanie jakie konsekwencje jakie będzie niósł za sobą „błędny odczyt” wskazań licznika (np. gdy funkcjonariusz błędnie odczyta licznik i taki wpis wprowadzi do systemu). Biorąc pod uwagę czynnik ludzki oraz częstotliwość odczytów takie błędy z całą pewnością będą się zdarzały a zaproponowane przepisy nie przewidują żadnej procedury odwołania od błędnego odczytu stanu licznika, które w przyszłości może powodować dla właścicieli i posiadaczy pojazdów konsekwencje prawnokarne i cywilnoprawne.

Zobacz także: Testujemy miejski model Volkswagena

Cofanie licznika nie jest obecnie zabronione

Obecnie właściciel auta może cofać licznik, nie jest to zabronione. O ile jednak kierowca może korygować stan licznika, to nie może pominąć informacji o tej korekcie przy sprzedaży auta. Taki czyn nie został wyodrębniony jako osobne przestępstwo, ale wprowadzenie nabywcy w błąd co do przebiegu auta wypełnia znamiona przestępstwa, o którym mowa w art. 286 § 1 kodeksu karnego. Zgodnie z tym przepisem kto celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Przestępstwo to jest ścigane z urzędu, zatem osoba pokrzywdzona powinna złożyć zawiadomienie do organów ścigania.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • szkoda_słów (gość)

    Jestem za ale ustawodawca niech przewidzi zagrożenia i je uwzględni w ustawie by nie było tak, że np. handlarz/sprzedawca cofnął licznik, nabywca o tym nie wiedział, sprzedał kolejnemu nabywcy a ten dopatrzył się cofnięcia licznika i siup sprawa karna dla poprzedniego właściciela w nie dla sprawcy. Podobna sytuacja przecież jest kiedy ktoś sprzedaje kradzione auto a wszelkie konsekwencje są po stronie ostatniego właściciela.

  • Jaś (gość)

    Stworzą się nowe grupy przestępcze, które zaczną kupować używane auta od przeciętnego Kowalskiego, a po dwóch tygodniach będzie cofałeś licznik 2tyś na konto jak nie to sprawa w sądzie, a ty będziesz się zastanawiał czy był cofany czy nie. Nic to nie da będzie jeszcze gorzej. Przed zakupem auta powinno sprawdzać się stan tech auta a nie licznik

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości